Gündem

Atama kararları Resmi Gazete’de!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile, İstanbul Kent Üniversitesi Rektörlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumuna dair atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Atama kararlarına göre, Senegal nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Prof. Dr. Ahmet Kavas atandı.

Atama kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanandı. Atama kararlarına göre,İstanbul Kent Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mehmet Necmettin Atsü atandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında açık bulunan Müfettişliğe Murat Gündoğdu atandı. Bakanlığın Ağrı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Şişecioğlu ise görevden alındı. Ayrıca Adli Tıp Kurumu Üçüncü Adli Tıp İhtisas Kurulu Üroloji üyeliğine Uzman Dr. Mehmet Akif Şahin getirildi.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de Koronavirüs İlaçları Hakkında da Bir Karar Yayımlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre koronavirüs için gerçekleştirilen tanı ve tedaviler için hastanelerde ücret alınmayacak. Aynı zamanda koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar da SGK’nin ödeme listesine eklendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişikliğe gidildi ve ‘acil hal’ yeniden tanımlandı.Değişiklikle koronavirüse yönelik tanı ve tedaviler için hastanelerde ücret alınmayacağı ve korona virüs tedavisinde kullanılan ilaçların da SGK’nin ödeme listesine eklendiği açıklandı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan ‘acil hal’ yeniden tanımlanarak;  “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır.Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir”şeklinde belirtildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geri ödeme listesindeki ilaçlarla ilgili yeni bir açıklama yapmıştı. Bakan Selçuk,”4’ü kanser ve epilepsi, 3’ü parkinson olmak üzere 93 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bedeli karşılanan yurt içi ilaç sayısı 8 bin 564’e ulaştı” şeklinde açıklama yaptı.

Son olarak Milli Dayanışma Kampanyası hakkında konuşan Selçuk, “Biz sosyal devlet olma ilkesiyle vatandaşlarımıza her daim sosyal yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz. İhtiyaç sahiplerine sadece geçen sene 55 milyar lira sosyal yardım aktardık. Fakat bu kampanyanın da şöyle bir önemi var, bizim milli birlik ve beraberliğimizin sembolü oldu. Herkesin bu çorbada tuzu olacağının, bu dayanışmayı beraber sağlayacağımızın bir göstergesi oldu.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Ayrıca Selçuk, “Kampanyaya ilişkin rakamlar her gün güncelleniyor. Şu an elimizdeki rakamlara göre, nakdi bağış 900 milyonu aşmış durumda. Akşama kadar daha da çoğalır diye ümit ediyoruz. Buradan herkese de Cumhurbaşkanımızın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyamıza destek verme çağrısında bulunuyoruz. Bağışlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde toplanıyor. Bağışların ihtiyaç sahiplerine kriterler belirlenerek dağıtımlarını sağlayacağız.”şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı