Gündem

Atatürk Havalimanı Hastaneye Dönüştürülecek!

Kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Koronavirüsle ilgili alınan tedbirler ve kararlar ile ilgili açıklamalar yaptı. Maskelerin ücretsiz dağıtılacağını, ücretli satılmayacağını açıklayan Erdoğan Tekalif-i Milliye emirlerini de hatırlattı.

Ayrıca Erdoğan 45 gün gibi bir sürede bin odalık iki hastane inşa edileceğini de duyurdu. Atatürk Havalimanı’nın hastaneye dönüştürüleceğini açıkladı.

Başkan Erdoğan , ‘Yoğun bir çalışmayla Yeşil Köy Atatürk Havalimanı alanını Sancaktepe Havaalanı kısmında hastane inşa ediyoruz. 45 gün içerisinde süratle hizmete açacağız.Bizi yakından ilgilendirdiği için Avrupa ve Amerika’yı an be an takip ediyoruz.Avrupa ve Amerika tedbirleri almakta gecikti.Devlet en çok da böyle günler için vardır.Türkiye Tekalif-i Milliye ile varını yoğunu ortaya koymuş bir millettir. Tekalif-i Milliye emirlerinden bazılarını hatırlatmak istiyorum;

  • Her ilçede bir tane Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak.
  • Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek.
  • Her aile bir askeri giydirecek.Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40’ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek. Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının %40’ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek. Her türlü makineli aracın %40’ına el konacak. Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının %20’sine el konacak. Sahipsiz bütün mallara el konacak. Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacak.

Karamsarlığa kapılmadan tedbirlerimizi alıyor ve uygulamaya koyuyoruz. Kısa çalışma ödeneğinden, vergi ötelemesine, krediye kadar tüm destekleri veriyoruz. Hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum valilik ve kaymakamlıkları ulaşarak yardım alabilirsiniz. Kampanya hesaplarında 1 milyar 500 milyon lira var. Kampanyaya destek veren her vatandaşımıza ve kurumumuza destek veriyorum. İnfaz düzenlemesi yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacaktır.Salgınla mücadele için aldığımız her tedbiri hukuk devletine uygun şekilde yürütüyoruz. Yakında kapsamlı bir yasa teklifini meclise sunacağız.Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık ile Sosyal Politikalar kurulları oluşturuyoruz. Asıl mücadelemiz salgın sonrası başlayacaktır. Çalışabilen her fabrika üretime devam edecektir.Çiftçilerimiz ekilmemiş bir karış toprak bırakmayacaktır. Kurulan yeni dünyada en güçlü şekilde yerimizi almak için çok daha fazla çalışacağız. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasının önündeki engeller adeta kendiliğinden kalkıyor.Ülkemizdeki her bir vatandaşımızın emeğine, kabiliyetine, sabrına gençlerin enerjisine ihtiyacımız olacaktır. Evde kalarak geçirdiğimiz günlerde depoladığımız enerjiyi daha çok çalışmak için kullanacağız. Büyük ve Güçlü Türkiye’nin inşasını tamamlayacağız.’ şeklinde açıkladı

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı