Gündem

Atık Sulardan Kovid 19’a Yakalanan Kişi Sayısı Bulunabilir mi?

ABD’de hazırlanan bir raporda atık sularda bulunan virüslerin sağlık açısından bir tehlike oluşturmadığı belirtildi. ABD’de Biobot Analytics adlı araştırma kurumunun açıklamasına göre  Massachusetts eyaletinde bulunan atık sularda çok sayıda koronavirüs kalıntısı bulunduğu tespit edildi.

MedRxiv adlı kuruluşun internet sayfasındaki paylaşımlarına göre Massachusetts eyaletindeki atık sularda Mart ayında düşünülenden daha fazla koronavirüse rastlandı. Biobot Analytics araştırma ekibi ise 18-25 Mart aralığında Massachusetts eyaletindeki atık sulardan alınan partiküllerin incelenmesiyle, DNA izlerinin takip edilebileceğini ve böylece atık sulara karışan koronavirüsün kaç kişinin DNA’sından bulaştığının ön görülebileceğini açıkladı. Ulusal Genel Tıp Bilimleri Enstitüsü de araştırmayı onayladı. DNA’ların takip edilmesi sonucu bölgede en az 2300 kişide koronavirüs olduğu sonucuna ulaşıldı. Aynı zaman aralığında Massachusetts’teki resmi koronavirüs vaka sayısının ise 446 olduğu bilgisi de açıklandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard gibi bazı üniversitelerden araştırmacıların imzasının bulunduğu raporda atık su incelemeleri ve testlerin oldukça sınırlı olarak yapılabildiği bir zaman diliminde virüsün hangi yoğunlukta yayılmış olduğunu belirlemeye yardımcı olabileceği ve gelecekteki salgın vakalarının ölçümlemesi, engellenmesi için de işe yarayabileceği ifade edildi. Raporda belirtilene göre  atık sulardaki virüsler henüz  halk sağlığı için bir tehlike oluşturmuyor  fakat elde edilen verilere göre virüsün yayılma potansiyelini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Tüm dünyanın son günlerde konuştuğu tek konu olan Koronavirüs Coronaviridae ailesine verilen isimdir. Coronaviridae geniş bir virüs ailesidir. Yüzlerce çeşidi bilinen koronavirüs’ün sadece 7 çeşidi enfeksiyona yol açmaktadır. Günümüzde görülen koronavirüs 2 tanesi alfa 2 tanesi ise beta grubuna aittir. Şu an görülen SARS-CoV-2 koronavirüsünün taksonomisi şöyledir;

  • Aile: Coronaviridae
  • Cins: Betacoronavirus
  • Alt Cins: Sarbecovirus
  • Tür: SARS-CoV
  • Suş: SARS-CoV-2

229E (alfa koronavirüs), NL63 (alfa koronavirüs), OC43 (beta koronavirüs), HKU1 (beta koronavirüs) ise insanlarda enfeksiyona sahip olan yaygın koronavirüs tipleridir.

En Agresif Koronavirüs Çeşidi Hangisidir?

Bilimsel açıdan agresif kelimesi öldürücülük anlamına gelmektedir. En agresif koronavirüs çeşidi ise SARS-CoV koronavirüsüdür. Bu virüsün öldürücülük oranı (fatalite oranı) %9,56’dır.

Koronavirüs tüm dünyada yayılmaya ve can kayıplarına neden olurken Çin’den kötü bir haber daha geldi. Çinli bilim adamlarının koronavirüs kaynağı olarak gördüğü ‘Pangolin’lerde koronavirüs benzeri iki yeni virüs tespit edildi. Öncelikle yarasalardan yayıldığı ve insanlara bulaştığı iddia edilen coronavirüs’ün sonrasında pangolinlerden de bulaşabileceği açıklanmıştı.

Koronavirüs Ölümcül Virüs Ailesinin Sadece Bir Üyesi Mi?

Yapılan araştırmaya göre 2017 yılında ele geçirilen 18 malay pangolinin donmuş dokularında 6 koronavirüs RNA örneğine rastlandığı ortaya çıktı. 2018’den itibaren ise üç örnek daha bulundu. 2019’un başında ise pangolinlerde koronavirüs’e çok benzer bir virüs tespit edildi. Pangolinlerde rastlanılan virüsün yüzde 85.5 ila 92.4’ünün koronavirüse benzerlik gösterdiği tespit edildi. Öyle ki virüslerin yapısındaki ‘taç’ olarak adlandırılan sivri bölümlerin tamamen aynı olduğu ortaya çıktı. Bu durum koronavirüsün benzersiz olmadığını ve gelecekte de başka salgına sebep olacak bir virüs ailesinin üyesi olduğunun iddia edilmesine sebep oldu. Çinli bilim adamları ise gelecekteki salgınlar için çok tedbirli olunması konusunda uyardı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı