Gündem

AVM’ler İçin Yeni Kurallar Getirildi! Uymayana Büyük Cezalar Kesilecek!

Bilindiği üzere 11 Mayıs’ta AVM’ler yeniden faaliyete başladı. Ancak AVM’lerde oluşan kalabalıklar ve AVM önlerindeki uzun kuyruklar uzmanlar tarafından oldukça riskli bulundu. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında toplantı düzenledi. Toplantıda  İstanbul’daki AVM’lerde uyulması gereken kurallar karara bağlandı.  Kurallara uymayan kişilere 3.150 TL, iş yerlerine ise yaptıkları ciro oranında büyük cezalar kesilecek.

Uygulanacak kuralara bakılacak olursa;

HAVALANDIRMA DIŞ ORTAM HAVASIYLA SAĞLANACAK

– AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi yüzde 100 dış ortam havasıyla sağlanacak.

– AVM’lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacak. Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacak.

– Personelin yemekleri kumanya şeklinde, tek kullanımlık malzemelerle dağıtılacak.

RESTORANLAR SADECE AL GÖTÜR VEYA PAKET SERVİS HİZMETİ VERECEK

– AVM’lerdeki lokanta ve restoranlar al götür/ve/veya paket servis hizmeti verebilecek. Yeme-içme katında sipariş vermek, almak için bekleyenler arasında 1 metre kuralı uygulanacak.

– Asansörlere sadece özel gereksinimi olan bireyler binebilecek. Bunlar arasındaki mesafe de 1 metrenin altında olmayacak.

GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR TEK YÖNDEN YAPILACAK

– 1000 metrekarelik aktif müşteri kabul edebilecek bir AVM’ye aynı anda en fazla 100 müşteri alınabilecek. Her bir AVM’nin ve içindeki mağazaların aynı anda alabileceği müşteri sayısı tebliğ edilecek.

– AVM’ye giriş-çıkışlarda müşterilerin karşılıklı temasını engellemek için tedbir alınacak, mümkün olduğunca tek yönden giriş, tek yönden çıkış yapılacak.

KAYMAKAMLIKLAR DENETLEYECEK

– AVM’lerin kurallara uyup uymadıklarını ise kaymakamlıklar denetleyecek. Bunun için her kaymakamlık bünyesinde halk sağlığı uzmanı ve makine mühendisinin bulunacağı 5 kişilik komisyon haftada en az bir kez denetleme yapacak. Tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği idari para cezası verilecek. Aykırılığın devamı durumunda Türk Ceza Kanunu yaptırımları devreye girecek.

UYMAYANLARA 3.150 LİRA CEZA KESİLECEK

Bu kurallara uymayan kişilere verilecek ceza 3.150 liraya kadar çıkarken,AVM gibi iş yerleri için cezanın cirosu oranında olacağından büyük miktarlara ulaşacağı açıklandı.

Öte yandan AVM’lerdeki kalabalıklarla ilgili Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Prof. Dr. Ahmet Demircan ise konu hakkında; “Buna amaçsızca yüklenmenin, gidip oraları dolaşmanın anlamı yok. AVM önündeki kuyruk akıl alır gibi değil. Varsa bir ihtiyacımız, illa oradaysa bunu planlayıp, nokta atışı olarak o mağazaya girip, alıp çıkmaktır bunun doğru olanı” ifadelerinde bulundu.

Demircan; “Yeni tespit edilen vaka sayımız azalmakta. Entübe dediğimiz hasta sayımız da git gide azalmakta. Ara ara artışlar olabilir mi diye endişemiz var. Uzun soluklu bir maraton olan bu virüsle mücadeleyi güzel yürütebilmek için bazı normalleşme adımları atarken de tedbiri elden bırakmamak, gevşememek ve önlemlere sıkı şekilde devam etmek gerekir. En kısa sürede bu süreci atlatarak normal hayata dönmeyi diliyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı