Gündem

Aydın Kuşadası’nda Korkutan Deprem!

Sıklıkla ülkemizin dört bir yanında depremler meydana geliyor. Arka arkaya meydana gelen artçılar panik ve korkuya neden olabiliyor. Son olarak Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gerçekleşen deprem Muğla, İzmir gibi yerlerde de hissedildi. AFAD tarafından depremin şiddeti 3.6 olarak belirtildi.

Ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeği ile sık sık karşı karşıya kalıyoruz. Son günlerde ülkemizin pek çok bölgesinde korkutan depremler meydana geliyor. Konu ile ilgili önemli açıklamalar yapan Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski İkinci Başkanı Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Akdeniz’de 7 şiddetinin üstünde deprem beklendiğini belirterek Antalya, Burdur, Isparta, Muğla ve Aydın’ın riskli iller olduğunu belirtti.

Akdeniz’de Girit Adası’nın güneyinde  meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntıların devam ettiği kaydedildi. 6.4 ‘lük depremin ardından Akdeniz’de Girit Adası açıklarında 4.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmesi endişenin artmasına sebep oldu.

Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski İkinci Başkanı Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Akdeniz’de 7 şiddetinin üstünde deprem beklendiğini belirterek Antalya, Burdur, Isparta, Muğla ve Aydın’ın riskli iller olduğunu belirtti. Ayrıca depremin sahil kesiminde tsunami etkisi yapacağını da belirtti. Yüklü, “Ünlü İtalyan Hezarfen Leonardo da Vinci, 1489 yılında oluşan depremde denizin yarıldığını 3 saat boyunca denize su döküldüğünü söylüyor. O bölge deprem üreten bir bölge, çünkü Afirka levhası orada Anadolu’nun altına dalıyor” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Yüklü, “Bizim şunu bilmemiz gerekiyor. Deprem olacak mı olmayacak mı tartışmasından ziyade, depreme karşı ne yapıyoruz? Nasıl hazırlık yapıyoruz, öncesinde onu tartışmalıyız. Şu anki koronavirüs salgını için nasıl ki Bilim Kurulu üyeleri var, deprem için de Deprem Bilim Kurulu üyelerinin olması gerekiyor. Bunu her bölge için yapmalıyız. Bu çalışmaları yapacak üniversitelerimizde yeterli sayıda akademisyenimiz var. Jeofizik, jeoloji mühendislerinin içinde olacağı bilim kurulu oluşturulması gerekiyor” şeklinde ifade etti.

Yüklü; “Deprem öldürmüyor, ihmalkarlığımız öldürüyor. Helen Yayı dediğimiz bir yay var. Burada depremler sıklıkla oluyor. Antik kentlere de baktığınız zaman, depremden terk edilmiş kentler görüyoruz. Bu durum tsunamiyi de beraberinde getirir. Bizim 1999 yılı öncesinde yapılmış yapıları elden geçirmemiz gerekiyor. Hızlı bir şekilde bunların incelenmesi lazım ki riskli binalardan insanlarımızı tahliye edelim” şeklinde konuştu.

Antalya, Burdur, Isparta, Muğla ve Aydın’ın risk taşıyan iller olduğunu belirten Yüklü; “Sahilde bulunan illerde tsunami tehlikesi de olacaktır. Gevşek zeminler dediğimiz alüvyon zeminlerde sıvılaşmadan dolayı daha hızlı bir yıkım söz konusu olacaktır” dedi.

Yüklü açıklamalarını “Bölgede 7’nin üzerinde deprem bekleniyor. Helen-Girit Yayı dediğimiz kısımda 7’nin üzerinde büyük bir deprem bekleniyor. Şu anda 6.5 şiddetinde depremlerin olması, depremin enerjisinin boşalacağı anlamına gelmiyor. Çünkü bunlardan binlerce olması gerekiyor ki siz oradaki enerjiyi boşaltabilesiniz. Şu anda bir sıkıştırma söz konusu, yani Afrika levhası Anadolu’ya hareket ediyor. 7 büyüklüğündeki depremin oluşmasından dolayı tsunami de beklenecektir” şeklinde sonlandırdı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı