Gündem

Azerbaycan’da Özel Sektör Çalışanlarına Yardım Paketi!

Corona virüs hayatımıza girdiğinden beri ülkeler kendi ekonomik stratejilerini belirliyor. Ülke yönetimleri çalışanlarının zor duruma düşmemesi için çeşitli destekler vermeye başladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı da, ülkedeki 300 bin özel sektör çalışanıyla ilgili bir yardım paketi üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

300 Bin Özel Sektör Çalışanının Maaşını Devlet Ödeyecek!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Covid-19 salgınının neden olduğu ekonomik etkileri azaltmak için özel sektörde çalışan 300 bin kişinin maaşlarının devlet tarafından ödenmesini kapsayan çeşitli yardım paketleri üzerinde çalıştıkları duyurusunu yaptı.

İlham Aliyev, Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov ile yaptığı görüşmede salgının ekonomik boyutunu da değerlendirdi. Ülkedeki corona virüs vaka sayısının artmasında bazı vatandaşların sorumsuz hareketlerinin etkisi olduğunu vurgulayan Aliyev, dün 60’dan fazla kişinin corona virüs testinin pozitif çıktığını belirterek, vatandaşların bu konuyu önemsememeleri durumunda salgının yayılmasının kaçınılmaz olacağını söyledi.

1 Milyar Manat Ödenek Ayrıldı

Devletin bütün adımları attığını ve halkın sorumlu davranması, izolasyon kurallarına uyması gerektiğini ve salgınla ancak bu şekilde mücadele edebileceklerini belirten Aliyev, salgının yarattığı ekonomik ve sosyal etkileri azaltmak amacıyla Bakanlar Kurulu’na 1 milyar manat ödenek ayrıldığını ve dört ayrı çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi.

Salgından en çok etkilenen alanlara öncelik tanıdıklarını söyleyen Aliyev, “Her şeyden önce, bu işletmelerdeki çalışanların mali durumları dikkate alınmalı, onları desteklemeliyiz. Tüm işverenleri, çalışanlarını işten çıkartmamaya çağırıyorum. Şu anda Azerbaycan genelinde 40 binden fazla işletme faaliyetlerini durdurdu ve bu işletmelerde 300 bine yakın çalışan var. Zaman kaybedilmeden, bu hafta itibariyle ödemelerin yapılması gerekiyor” dedi.

Aliyev ayrıca, Azerbaycan hükümetinin sosyal ve ekonomi alanlarında farklı yardım paketleri üzerinde çalıştıklarını belirterek sunulan paketlerin salgından etkilenen sektörlerde çalışanların çıkarı üzerinde durduğunu ve bu çalışanların maaşlarının büyük kısmının da devlet tarafından ödeneceğini söyledi.

Azerbaycan’da Evde Kal Çağrısı Yapıldı

Azerbaycan hükümeti dün, vatandaşlarına evde kalma çağrısında bulunmuştu. Corona virüsle mücadele kapsamında Bakanlar Kurulu, vatandaşların gerekmediği müddetçe evde kalmalarını istedi.

Bakanlar Kurulu, 31 Mart’tan itibaren vatandaşların market, hastane, eczane ve kamu hizmeti gibi zorunlu haller dışında evden çıkmamaları gerektiğini ve bu yasağın 20 Nisan’a kadar süreceğini açıklamıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı