Gündem

Azitromisin Corona Virüsüne İyi Geliyor Mu?

Azitromisin son dönemlerde sık sık karşımıza çıkıyor. Corona virüs salgını tüm dünyada hız kesmeden devam ederken geçtiğimiz günlerde Fransa’da doktorlar yeni bir araştırma gerçekleştirdiler. Araştırma sonuçlarına göre hidroksiklorokin ile azitromisin karışımının uygulandığı hastaların virüse karşı daha hızlı iyileşme belirtileri gösterdikleri belirlendi. Bu iddianın ortaya çıkması çeşitli tartışmalara neden oldu. Peki gerçekten azitromisinin corona virüsüne iyi geldiği doğru mu?

Salgının bir an önce ortadan kaldırılması için bilim insanları tarafından çalışmalar devam ediyor. Fransız hükümeti aşı çalışmalarını sürdürürken yapılan bazı incelemeler sonrasında azitromisin ile hidroksiklorokin karışımının corona virüs hastalarının iyileşmesini hızlandırdığını tespit etti. Hastaların virüs tedavisinde 6 günde iyileştikleri görüldü.

Azitromisin Nedir?

Azitromisin, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir maddedir. Genellikle orta kulak iltihabı, strep boğaz ağrıları, gezgin ishali ve bağırsak enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Ancak bazı yan  etkileri de bulunan antibiyotik mide bulantısı, kusma, ishal ve mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

Azitromisinin uygulanmış olduğu hastalara 6 günün sonunda yapılan yeni test sonuçları tamamen negatif çıktı. Mart başından ortalarına kadar 20 kişilik hasta ekibine belirli dozlarda verilen karışım sonrasında tedaviye yanıt verdikleri belirlendi. Azitromisin verilmeden tedavisi sürdürülen hastalarda da gözlem yapıldı. İyileşmenin bu kadar hızlı ve kesin bir şekilde sonlanmadığı görüldü. İki maddenin karışımı sonrasında ortaya çıkan bu tedavi  şeklinin sadece klorokin alan hastalardan çok daha hızlı ve etkili gerçekleştiği belirlendi. Henüz uzmanlar tarafından araştırmalar devam ediyor. Hastalığı kesin bir şekilde tedavi ettiği yönünde net bir açıklama yapılmadı. Fransız araştırmacılar bu konu üzerine eğildiklerini ve gözlemlerine devam ettiklerini ifade ettiler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı