Gündem

Bakan Açıkladı: O Ödemeler Erken Yapılacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan kısa çalışma ve işsizlik ödemeleriyle ilgili önemli bir açıklama geldi.  Bakan Selçuk konuyla ilgili “29 Haziran Pazartesi’den itibaren hesaplara yatırılacak.” ifadelerini kullandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: “Haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri öne çekildi, 29 Haziran Pazartesi’den itibaren hesaplara yatırılacak.” ifadelerinde bulundu. Bakan Selçuk; “Kovid-19 tedbirleri kapsamında 5 Temmuz’da yapılması gereken haziran ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektik. Ödemeleri, 29 Haziran’dan itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız.” şeklinde açıklama yaptı. Bakan Selçuk, “T.C. kimlik numaralarının son hanesi; 0 olanlara 29 Haziran’da, 2 olanlara 30 Haziran’da, 4 olanlara 1 Temmuz’da, 6 olanlara 2 Temmuz’da, 8 olanlara ise 3 Temmuz’da ödemeler yapılacak.” şeklinde belirtti.

Öte yandan çalışma hayatında gençlere ve 50 yaş üstüne, vergi istisnası ile prim destekli esnek iş imkânı da sağlanacak. Hazırlanan modelde iş sözleşmelerinde belirli ya da belirsiz olmasına bakılmadan çalışanların da kıdem tazminatı hakkı, işçi lehine düzenleneceği belirtildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstihdam Kalkanı paketinde, gençler ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamında, farkındalık sağlamak için bazı teşvikler verileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hazırladığı paketin içeriğine bakıldığında gençler ve 50 yaş üstünün kolay iş bulması da hedefleniyor. Buöylece, 50 yaş üstü kişiler kısmi zamanlı çalışmaya geçtiğinde vergi istisnasından yararlanacak. Açığı kapatmak için alınan diğer işçi için de gelir vergisi istisnası olacak. Kısmi zamanlı çalışmaya geçen gençlerin 15 günlük primini devlet yatıracak. Bakan Selçuk, “Kovid-19 salgını sürecinde çalışma hayatının değiştiğini net bir şekilde gördük. Bu değişime bağlı olarak farklı çalışma modelleri (esnek çalışma, evden çalışma ve kısmi çalışma) tercih edilmeye başladı. Ülkemiz kısmi çalışmada dünyayla kıyaslandığında çok geride. Hollanda’da işgücünün yarısı, İsveç’te her 4 kişiden biri kısmi çalışmada. Bizde oran yüzde 9.9 seviyesinde. AB ortalamış yüzde 18’lerde. İstihdam Kalkanı paketinde gençlerin ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddeler olacak. Mevzuat anlamında çok sıkıntımız yok ama farkındalık sağlamak için bazı teşvikler sağlayacağız” ifadelerinde bulundu.

50 yaş ve üzerindekilerin tam zamanlı çalışmadan kısmi zamanlı çalışmaya geçmesi durumunda gelir vergisi istisnasından yararlanacak. İşverenin kısmi zamanlı çalışmaya geçen işçiden doğan istihdam açığını kapatmak için bu süreyi tamamlayacak şekilde kısmi zamanlı çalışacak başka işçi alması durumunda da vergi istisnasından yararlanacak. Fakat bunun için bu kişiyi en az 6 ay çalıştırma şartı olacak. Kısmi zamanlı çalışmaya geçenlerin çalışmadıkları sürelerin primini de devlet ödeyecek. Böylece primleri 30 gün üzerinden yatırılmış olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı