Gündem

Bakan Albayrak’tan Esnaf ve Sanayicilere Sağlanan Kredi İle İlgili Açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, kamu bankalarından  sağlanan kredi hakkında açıklama yaptı. Bakan Albayrak twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla kamu bankaları tarafından esnaflara 10.8 milyar, sanayicilere ise 59,6 milyar lira kredi sağlandığını açıkladı.

Bakan Albayrak, “Kamu bankalarımız ile esnafımıza ve sanayicimize sağladığımız desteklerde hız kesmiyoruz. Esnafımıza tahsis ettiğimiz finansman Paraf Ticari ile birlikte toplam 10 milyar 836 milyona, sanayicimize sağladığımız destek ise 59 milyar 62 milyon TL’ye ulaştı.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Birkaç gün önce de önemli açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak;Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak; “Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımıza 3 ay, aylık 1170 lira maaş desteği sağlanacak”şeklinde açıklamasında bulunmuştu.

Ayrıca Bakan Albayrak ;

  • ‘Ekonomik istikrar kalkanı paketi devreye aldığımız tüm desteklerin insanımıza ulaşması için çalışmalar başladı.Nakdi yardımlarımız başladı.
  • Bugün itibariyle 2,1 milyon aileye 1000 liralık nakdi yardım yapıldı.
  • 2,1 milyon vatandaşa 12,1 milyar kaynak tahsis edilmiş oldu.
  • Çok yakın zamanda 4,4 milyon ailemizin tamamına yardım sağlanacak.
  • Halk banka’mız da hız kesmiyor 25 bin liralık esnaf destek finanmanına başvuran esnaf sayımız 412 bin 714. Yardımın ulaştığı esnaf sayısı 206 bin 959 ‘ a çıktı.
  • Esnaf için tahsis edilen genel rakam 6 milyar 737 milyon lira.
  • Kobilerimiz ve sanayicimize sunduğumuz işe devam desteğine başvuruda bulunan firma sayısı 67 bin 229.39 bin 651’inin süreçleri neticenlendirildi.Toplamda 36 milyar 326 milyon lira kaynak tahsis edildi.Özel bankaların avukatlığına soyunanları da görüyoruz.
  • Hiçbir uluslararası kurum ya da kuruluştan destek ve yardım isteğinde bulunmadan süreci yönetiyoruz.’ifadelerinde bulunmuştu.

Hafta içinde ise bilindiği üzere  Ak Parti’nin, TBMM’ye 39 maddelik yeni bir yasa teklifi sunacağı bildirildi. Teklifte milyonlarca kişiyi kapsayacak önemli düzenlemeler olacağı belirtiliyor. Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş konu ile ilgili ;

‘Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin yıllık ilan ve reklam vergileriyle çevre temizlik vergilerinin faaliyette bulunmadıkları dönemde alınmamasını teklif ediyoruz.Konutlara ve faaliyetleri durdurulan işyerlerine ilişkin su faturası borçlarının belediyeler tarafından 3 ay süreyle ertelenebilmesine imkan tanıyoruz burada yetkiyi belediyelere bırakıyoruz.Yeni teklifimiz 15 maddeden oluşuyor. Bugün Meclis’e veriyoruz.’ açıklamalarında bulunmuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı