Gündem

Bakan Albayrak’tan Önemli Açıklama!

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir isim de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak. Bakan Albayrak twitter üzerinden paylaştığı video ile açıklamalarda bulundu. “Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın olumlu sonuçlarını salgın sonrasında da görecek, güçlü Türkiye’nin güçlü ekonomisini büyütmek için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Koronavirüs tüm dünyayı ekonomik anlamda olumsuz etkilerken, çoğu ülkede çoğu firma üretimi tamamen durdurdu. Pek çok firma ise üretime ara verdi. Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında yapılan tedbirlerle ilgili sk sık değerlendirmelerde bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Bakan Albayrak; ‘Ekonomik istikrar kalkanı kapsamında devreye aldığımız tedbirler; Vergi ötemeleri,ticari hayatın aksamaması için alınan tedbirler, kısa çalışma ödeneği, bireysel ihtiyaç desteği, esnaf destek paketi, asgari ücret desteği üretim gücümüze koruma kalkanı sağladı.Bu kapsamda bugüne kadar attığımız adımların toplam tutarı 200 milyar TL’ye ulaştı. Şu ana kadar toplam 4,4 milyon ailemize 1000 liralık maddi destekte bulunduk. Ayrıca destek kapsamına girmeyen bu dönemde işini kaybeden vatandaşlarımıza da 1000 lira yardım yapacağız, e-devlet üzerinden başvuruları başlattık. Temel ihtiyaç desteği kapsamında 3 milyon 977 bin vatandaşımıza 22 milyar 295 milyon TL kaynak sunuldu. Esnaf destek paketi için 582 bin esnafımız başvuruda bulundu. Tam 448 bin 148 esnafımıza 8 milyar 390 milyon TL finansman tahsisi yapıldı. Esnafımıza sunduğumuz finansman desteği toplam 16 milyar 861 milyon TL. İşletmelere sunulan KGF kefaletli işe devam desteği 119 bin 804 firmamıza 107 milyar 412 milyon TL’ye ulaştı. Virüsün etkisini yayılma hızını kırdık. En kısa zamanda virüsü tamamen atlatan ülkelerden olacağız.’dedi.

Bakan Albayrak; kamu bankalarından  sağlanan kredi hakkında açıklama yapmıştı. Bakan Albayrak twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla kamu bankaları tarafından esnaflara 10.8 milyar, sanayicilere ise 59,6 milyar lira kredi sağlandığını açıkladı. Bakan Albayrak, “Kamu bankalarımız ile esnafımıza ve sanayicimize sağladığımız desteklerde hız kesmiyoruz. Esnafımıza tahsis ettiğimiz finansman Paraf Ticari ile birlikte toplam 10 milyar 836 milyona, sanayicimize sağladığımız destek ise 59 milyar 62 milyon TL’ye ulaştı.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Ayrıca Bakan Albayrak twitter hesabından, “Alnının terini karşılıksız bırakmamak için elimizden geldiğince imkanlarımızı seferber ettik. Bugün geldiğimiz noktada Kovid-19’la ilgili son gelişmelerden etkilenen çiftçimizin ve tarımsal üreticimizin yine yanındayız.”şeklinde paylaşım yaptı. Mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan Hazine destekli kredi geri ödemelerini faizsiz olarak 6 ay ertelediklerini duyuran Bakan Albayrak, “Böylelikle çiftçimize yaklaşık 6 milyar liralık kredi borcunu öteleme imkanı sunuyoruz. Çiftçimize hayırlı olsun.”şeklinde duyuruda bulunmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı