Gündem

Bakan Berat Albayrak Duyurdu! 6 Ay Ertelendi!

Koronavirüs ile ilgili mali anlamda destek paketleri devreye alınmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni bir açıklama yaptı. Açıklamasında Albayrak; mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek Hazine destekli kredi geri ödemelerinin faizsiz 6 ay ertelenmesi ile birlikte çiftçiye yaklaşık 6 milyar liralık borcunu öteleme fırsatı verdiklerini belirtti.

Bakan Albayrak twitter hesabından, “Alnının terini karşılıksız bırakmamak için elimizden geldiğince imkanlarımızı seferber ettik. Bugün geldiğimiz noktada Kovid-19’la ilgili son gelişmelerden etkilenen çiftçimizin ve tarımsal üreticimizin yine yanındayız.”şeklinde paylaşım yaptı. Mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan Hazine destekli kredi geri ödemelerini faizsiz olarak 6 ay ertelediklerini duyuran Bakan Albayrak, “Böylelikle çiftçimize yaklaşık 6 milyar liralık kredi borcunu öteleme imkanı sunuyoruz. Çiftçimize hayırlı olsun.”dedi.

Ayrıca dün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 milyon yazılımcı projesinin detayları paylaşıldı. Paylaşımda yeni twitter adresi de belirtildi. Adreste 9 maddede tarihi projenin tüm detayları açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Twitter adresi aracılığıyla 1 milyon yazılımcı projesi ile ilgili; “Ülkemizi yazılım sektöründe dünyanın lider ülkeleri arasına sokacak devrim niteliğindeki #1MilyonYazılımcı projesi hakkında güncel bilgilere @1milyonistihdam hesabımızdan ulaşabilirsiniz” şeklinde paylaşım yapıldı.

Açıklamada belirtilen 9 maddede;

  • Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında #1Milyonİstihdam uygulaması geliştirilmiştir.
  • #1Milyonİstihdam uygulaması, sektörün yazılımcı ihtiyacına büyük oranda karşılık verecek bir proje olarak önümüzde durmaktadır. Bu kapsam dahilinde vatandaşlarımızın özgeçmişlerinin dijital ortamda erişilebilir olması amaçlanmaktadır.
  • #BTKAkademi ve #1Milyonİstihdam uygulamaları arasındaki entegrasyon sayesinde kullanıcıların @BTKAkademi üzerinden aldıkları eğitimlerin ve kazandıkları yetkinliklerin istihdam uygulaması içerisindeki özgeçmişlerine yansıtılması sağlanacaktır.
  • CV havuzunda ihtiyaca göre nitelikler filtrelendiğinde alınan ve tamamlanan bu eğitimler işverenlere önemli bir referans olacaktır. #1Milyonİstihdam
  • Katılmak isteyenler https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr adresinden kayıt olup CV bilgilerini doldurduktan sonra @BTKAkademi üzerinden eğitimlere katılabileceklerdir.
  • #1Milyonİstihdam kapsamında https://btkakademi.gov.tr/portal/ adresinde 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim videosu bulunmaktadır. Yıl sonuna kadar eğitim videosu 100’e çıkacaktır.
  • Tamamlanan eğitimler ve başarı dereceleri, sistemdeki özgeçmişlere otomatik olarak işlenecektir. Programı tamamlayanlar; bilgi güvenliğinden, veri analistliğine, siber güvenlikten, yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilme imkanı kazanacaktır.
  • Bu 15 farklı uzmanlık alanı; #1Milyonİstihdam #1milyonyazılımcı
  • Alınan her eğitim ve başarı dereceleri Cv’lerine otomatik olarak işlenecek, yazılımcı arayan şirket ve firmalar buradan kriterlere uygun adayları bulabilecektir. #1Milyonİstihdam @BTKAkademi
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı