Gündem

Bakan Koca 27 Haziran Koronavirüs Vaka Ve Ölüm Sayılarını Açıkladı!

27 Haziran Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan tabloya göre;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 17
  • Bugünkü test sayısı: 45.213
  • Bugünkü vaka sayısı: 1.372
  • Toplam ölüm sayısı: 5.082
  • Toplam test sayısı: 3.231.835
  • Toplam vaka sayısı:195.883
  •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %2
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 1.984

Aylardır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün henüz kesin tedavisi, ilacı ya da aşısı bulunabilmiş değil. Konuyla ilgili araştırmalar ise hız kesmeden devam ediyor.  Yayınlanan bir araştırmaya göre, MMR (Kızamık) aşısı COVID-19’un ölümcül semptomlarını yok etmek için kullanılabilir. Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nin bir yayını olan mBio’da yayınlanan bir araştırmaya göre tek bir enjeksiyonda üç ayrı hastalığa (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) karşı etkili bir aşı olan MMR, COVID-19’un ölümcül tehlikesini de azaltabilir.

MMR aşısının SARS-CoV-2 virüsüne karşı etkili olabileceğine yönelik iddia, Theodore Roosevelt örneğine dayandırılıyor. ABD Donanmasına bağlı gemide COVID-19 tanısı konulan 995 askerden sadece bir tanesi hastaneye yatacak kadar ağırlaşmıştı. Araştırmacılar, bunun kısmen MMR aşılarının tüm ABD Donanması askerlerine verildiğinden kaynaklanmış olabileceğini belirtiyorlar. MMR aşılarının zorunlu olduğu bölgelerdeki ölüm oranlarının daha az olduğuna dikkat çeken araştırma ekibi, çocukların hastalığı  hafif semptomlarla geçirmelerinin, OPV, MMR, BCG ve suçiçeği gibi canlı aşılara yetişkinlere kıyasla daha sık ve daha yakın zamanda enjekte olması ile açıklanabileceğini belirtiyor. 

Koronavirüs tüm dünyaya yayılırken virüsün en yaygın görülen semptomlarından biri de koku kaybı. Uluslararası bir bilim ekibi, koronavirüsün neden koku kaybına sebep olduğunu açıkladı. Takip edilen koronavirüs vakalarında aniden meydana gelen koku kaybı kısa bir süre içinde yine aniden kayboluyor. Dikkat çekici bir şekilde koronavirüse yakalanıp iyileşen kişiler, koku kaybı yaşadıkları dönemde burunlarının tıkanık olmadığını belirtiyorlar. Bu yüzden bilim insanları da, koronavirüs nedeniyle meydana gelen koku kaybını burun tıkanıklığıyla ilişkilendiremediklerini belirtiyor.

Söz konusu çalışmada bilim insanları, koronavirüse yakalanan insanların burunlarının bilgisayar taramaları üzerinde inceleme yaptılar. Yapılan incelemelerde, burnun koku alma bölgesinin şişmiş yumuşak doku ve mukusla tıkandığı görülüyor. Burun ve sinüslerin geri kalanının normal göründüğü taramaların elde edildiği hastaların burunlarından nefes almakta zorluk yaşamadığı belirtildi. Bilim insanları, destek hücrelerinin koronavirüsten zarar gören asıl hücreler olduğunu tahmin ediyorlar. Vücudun bağışıklık tepkisi, bu hücrelerin bulunduğu bölgenin şişmesine sebep olduğundan koku alma duyusu kayboluyor. Destek hücreleri şişerken koku alma nöronları zarar görmediği için koku alma duyusu, şişlik geçtiğinde aniden geri gelebiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı