Gündem

Bakan Koca Açıkladı: Koronavirüs Vaka ve Ölüm Sayısı Kaç Oldu?

Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü ilk günden beri her akşam merakla beklenen haber son 24 saatin koronavirüs verileri kuşkusuz. 3 Mayıs’a ait koronavirüs vaka ve ölüm sayıları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından twitter üzerinden açıklandı. Tabloya bakıldığında;

Bugünkü ölüm sayısı: 61

Bugünkü test sayısı: 24.001

Bugünkü vaka sayısı: 1.670

Toplam ölüm sayısı: 3.397

Toplam test sayısı: 1.135.367

Toplam vaka sayısı:126.045

Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %6

Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 4892

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün sağlık çalışanları için Murat Çorak tarafından seslendirilen şarkıyı ve klibi  paylaşarak; “Yeniden sarılırız zamanı gelince Isınır yer gök bizi görünce” Bu şarkıdan önce, bu ses, hastane koridorlarında, servislerde duyar gibi olduğumuz sesti. Şimdi 83 milyon duyacak. Sağlık çalışanlarımızın ve toplumun özlemlerini dile getiren Murat Çorak’a teşekkür ederim.’ açıklamasında bulundu.

Ayrıca Bakan Koca; ‘Normalleşme sürecinde sanayi üretiminin, COVID-19 tedbirlerine uygun, güvenle devamı için çalışmalarımızı başlattık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Kocaeli Sanayi Odası’nın organizasyon desteğiyle Gebze’de, günlük 5.000 test kapasiteli bir laboratuar kurduk. Devamı gelecek.’ ifadelerinde bulundu.

Türkiye’de Koronavirüs mücadelesi son hız devam ederken Bilim Kurulu Üyeleri zaman zaman dikkat çekici açıklamalar ve uyarılarda bulunuyor. Son olarak Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara; Türkiye’de 36 bin hayalet taşıyıcı olabileceği açıklamasında bulundu.

Normale dönüş için hazırlıklar başlamış iken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün twitter üzerinden  “30 Mart’tan bu yana ilk kez, günlük vaka sayısı 2.000’in altına düştü” açıklamasında bulundu. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da gevşeme olmaması konusunda uyarılarını tekrarladı ve Türkiye’de yaklaşık 36 bin hayalet taşıyıcı olabileceğini, hiç semptom göstermeden hastalığı geçiren bu koronavirüs taşıyıcıların tespiti için ise yeni testlerin yapılacağını belirtti.

Geçtiğimiz hafta ise Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara konu hakkında, “Önümüzdeki 7-10 gün içinde vaka sayılarının 3 bin 500-4 bin arasında seyredeceğini tahmin ediyorum. Sonra aşağı doğru inebilir. Mayıs sonuna doğru rakamlarda büyük düşüş olursa hayat kademeli olarak normale dönecek” demişti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı