Gündem

Bakan Koca Son 24 Saatin Koronavirüs Verilerini Açıkladı!

Son 24 saatin Koronavirüs verileri paylaşıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü koronavirüs verilerinin bulunduğu tabloyu twitter üzerinden paylaştı. Tablodaki verilere bakıldığında;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 48
  • Bugünkü test sayısı: 33.687
  • Bugünkü vaka sayısı: 1.848
  • Toplam ölüm sayısı: 3.689
  • Toplam test sayısı: 1.298.806
  • Toplam vaka sayısı:135.569
  • Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %5
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 3.412

Her gün merakla beklenen Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun paylaşılmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca; “Test sayısı, yakında 1.5 milyona ulaşacak. Vaka sayısında dün göze çarpan kısmi artış, geriledi. Vefatta, yoğun bakım sayısında düne göre yine düşüş var. Virüsü, kararlı bir şekilde geriletmeli, tedbirlerle yenmeliyiz. Kanıtladık: Sonuç almak zor değil” değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüs aşısının ve ilacının bulunması tüm dünyanın yakından ve merakla takip ettiği bir konu. Türkiye’de yapılan koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı” ifadelerinde bulundu.

Bakan Varank; ‘Solunum cihazı parçalarını zaten üretiyorduk. Stoklarımızı tutup kontrollü ihracat yapıyorduk. Şimdi serbest bıraktık ihracatı. Sadece parça almak isteyen ülkelere de satışlar başladı. 13 firmamız yerli test kitleri üretebiliyorlar. Bu kitleri 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Nano teknolojiye dayalı ve dünyada ilk olacak test kitini üretmeyi hedefliyoruz. Haziran ayı gibi prototip üretilecek. Virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce bilim insanlarımızla toplantı yapmıştık. İlaç ve aşı geliştirilmesi için bir platform oluşturmuştuk. Aşı ve ilaçla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık. Bilim insanlarımız ve üniversitelerimizle sıkı iletişim halindeyiz. Şu anda bunu buradan ilk kez duyurmuş olayım; 3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı. Türkiye’nin şu anda günlük maske üretim kapasitesi 40 milyon maskeyi geçmiş durumda. Günlük 40 milyon maske üretimi Türkiye’nin ihtiyacının çok üzerinde. Tek kullanımlık olmayan maskeler için de üretim kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Tek kullanımlık olmayan maskeler için Ticaret Bakanlığımız bir tavan fiyat belirleyebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı