Gündem

Bakan Koca, Son 24 Saatteki Corona Virüsü Verilerini Açıkladı!

Koronavirüs  nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. 17 Nisan’a ait verilere bakıldığında bugün koronavirüs nedeniyle 126 can kaybı yaşandı. Türkiye’de 1.769 toplam  kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Bakan Koca bugünkü yeni vaka sayısının ise 4.353  olduğunu açıkladı.
Toplam vakası 78.546 olurken; bugünkü test sayısı 40.270 olarak açıklandı.

Farklı belirtileri ortaya çıkmaya devam eden Koronavirüs’ün farklı organlara verdiği ciddi zararlar da gözlemleniyor. Koronavirüs’ün akciğere verdiği ciddi zararlar biliniyordu ancak yapılan araştırmalara göre koronavirüs 4 organı daha büyük ölçüde etkiliyor. Yapılan son araştırmalar sonucu koronavirüsün, kalp, böbrek, karaciğer ve bağırsaklara da büyük oranda zarar verdiği açıklandı. Akciğerlere virüsün yol açtığı tahribatın beyin ve sinir sistemine de ciddi oranda hasar verdiği belirtilmişti. Koronavirüs kalp kası iltihabına ve ani kalp durmasına yol açabilecek ritim bozukluğuna da yol açabiliyor.

Son olarak dünkü verilerin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘Günde 40.000 test hedefini aştık. Vaka sayısında artış öngörülebilir düzeyde kaldı. Yoğun bakım desteğine ihtiyaç duyan hastalarda seyir kontrol altında. Yeni iyileşen hasta sayımız 1.000’in üzerinde. İki gücümüz var: Tedbir, tedavi. Gücümüzü kullanalım.’şeklinde açıklama yaptı.

Koronavirüs aşısı ile ilgili de çok çeşitli çalışmalar ve açıklamalar yapılırken konu ile ilgili son açıklama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi. Prof. Dr. Ceyhan, “Pnömokok aşısı Covid-19 geçiren hastaların durumunun ağırlaşmasını önleyen faktörlerden bir tanesi. Grip aşısı da risk grubu varsa, grip sezonundaysa yapılması yarar olan bir aşı.” şeklinde açıklama yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Biz bugün çocuklara görmediğimiz hastalıkların aşılarını yapmazsak, onların hepsi de salgın potansiyeli taşıyan aşılar. Difteri, tetanos, boğmaca bunların hepsini aşı ile önlüyoruz. Aşıyı yapmazsak yarın yine buna benzer hatta daha kötü salgınlar yaşayabiliriz. Covid-19 bunu hatırlattı bize. Bir salgın yaşıyoruz ve hastaları tedavi etmek için dünya kadar emek, para sarf ediyoruz. Aşı hem hastalandırmıyor insanları, öldürmüyor, sakat bıraktırmıyor, hem de harcadığınız minimal bir para ile bunlara gerek kalmadan yaşayabiliyorsunuz. Herkes mutlaka özellikle çocukluk aşılarını yaptırmalı. Yetişkinler için olan ve risk gruplarına yapılan aşıları yaptırmalı” diyerek aşının önemine değindi.

Aşıların aleyhinde konuşan kişiler hakkında ise Ceyhan, “Bundan etkilenen bir kesim de tereddüt yaşıyor. Ama biz hep bunları anlatıyoruz. Aşıların kesinlikle onların anlattığı gibi bir yan etkisi yok, öldürücü bir etkisi yok. Çok ucuza, çok zararsız bir şekilde ülkemizde 13 hastalığa karşı yapılan rutin aşılar insanları koruyor. Aşı kararsızlığına yol açan kişiler, aleyhinde konuşan kişiler bu tip salgınlarda yok olurlar. Çünkü halk aşı konusunda hassastır bu dönemlerde. Halkın üzerindeki etkisi ortadan kalkınca konuşurlar. Şu anda kimse dünyada aşının aleyhinde konuşmuyor” dedi.

Pnömokok, grip ve Covid-19’un risk gruplarının birbirine çok benzediğini söyleyen Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, “Diğer iki hastalıkta hipertansiyon bir risk faktörü değilken, bunda risk faktörü, diğer böbrek, karaciğer hastalıkları, şeker hastalıkları bunların hepsi ortak. Bu gruptakilerden birisi bu hastalığı geçirdiği sırada üstüne diğer hastalık eklendiğinde daha ağır seyrediyor. Örneğin bu salgın tam gribin ağır olduğu dönemde başladı, ocak başında. O sırada grip de çok yaygın. Hastaların büyük bir kısmı hem grip hem de Covid-19 geçirerek, hayatlarını kaybetti. Pnömokok bakterisi ise zatürrede en sık görülen. Bu Covid-19’lu hastaların bir kısmı virüsün akciğeri harap etmesiyle ölürken bir kısmı da üzerine bağışıklık baskılandığı için virüs nedeniyle bakterilerin eklenmesiyle kaybetti. Pnömokok aşısı Covid-19 geçiren hastaların durumunun ağırlaşmasını önleyen faktörlerden bir tanesi. Grip aşısı da risk grubu varsa, grip sezonundaysa yapılması yarar olan bir aşı” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı