Gündem

Bakan Koca’nın İran’a Corona Virüsü Önlemi

Corona Virüsü tehdidi ne dünyanın ne de ülkemizin gündeminden düşüyor. Her geçen gün açıklanan rakamlar enfeksiyonun hızla ilerlediğini ortaya koyuyor. Virüsün 6 kıtada 74 ülkeye yayıldığı bilinirken hastalığa yakalanan kişi sayısı 90 bin civarında. Açıklanan bilgilere göre virüs nedeniyle 3 bin 48 kişinin hayatını kaybetti.

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya sıçrayan 2019-nCoV adlandıran virüs ülkelerin politik ilişkilerini de etkiledi. Corona Virüsü tespit edilen birçok ülkede turizm ve iş amaçlı yapılan seyahatler ertelenirken ülkelerin dış ilişkilerinde de sınır kapatma önlemleri gözlemleniyor. Herhangi bir tedavi yöntemi ve aşısı bulunamayan virüs bağışıklık sistemi zayıf olanları daha çok etkiliyor.  

Vaka sayısının giderek arttığı açıklanan Corona Virüsü komşu ülkelerde de görüldü. İran’da 2.992, Irak’da 32 Yunanistan’da 7, Gürcistan’da 3 kişide korona virüsü tespit edildi. İran’da Corona Virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye yükselirken İran Sağlık Bakanlığı tarafından Corona Virüsü hakkında bilgi almak için oluşturulan bir heyetin Türkiye’ye gönderilmesi talebi Corona Virüsü riskine karşı geri çevrildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan İran’a ”Gelmeyin Skype’tan Görüşelim” Teklifi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran Sağlık Bakanlığı’dan Türkiye’ye Corona Virüsü hakkında bilgi almak için gelmek isteyen heyetin teklifinin kabul edilmediğini belirtti.

Son yapılan açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona Virüsü ile ilgili bilgi almak için Türkiye’ye gelme teklifinde bulunan İran heyetinin isteğini geri çevirdi. Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre Bakan Koca açıklamasında şunlara yer verdi:

”İran’daki salgın çok hızlı ilerledi. Kum kentini kapatmalarını tavsiye ettik ancak ‘Gerek yok’ denildi. Şimdi ise durum ciddileşince ‘Nasıl adım atacağız’ diye yardım istiyorlar. Bizim Bilim Kurulu’na bir heyet gönderip bilgi almak istediler. Biz de ‘Gelmeyin, Skype üzerinden bağlanalım’ dedik. Çin ve diğer bazı ülkelerde yayılma hızı düşerken şu anda en fazla İran’da yayılma var.”

Ülkemizde de tedbirlerin alındığı Corona Virüsüne karşı uzmanlar tavsiyelerde bulunuyor. Solunum yoluyla bulaşan virüse yakalanmamak için eller alkollü mendiller ile temizlenmeli ve el yıkama alışkanlığı geliştirilmeli. Toplu taşıma ve benzeri alanlarda maske kullanımının virüse yakalanma riskini azaltacağı belirtilirken bunun yanı sıra bağışıklık sitemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmeye ve uyku düzenine dikkat etmenin önemli olduğu ifade ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı