Gündem

Bakan Müjdeyi Verdi: Destek Ödemeleri Bugün Başlıyor!

Son günlerde kısa çalışma ödeneği, emekli ve memur maaşlarına zam, kredi destek paketleri gibi konularda sıkça araştırma yapılırken bir müjdeli haber daha duyuruldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önemli açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den üreticilere müjdeli  habergeldi. Bakan Pakdemirli, “Üreticilere 886 milyon TL destek ödemeleri bugün başlıyor” dedi. Pakdemirli, “Yağlı tohumlu bitkiler desteği kapsamında 7 ilde, 37.493 üreticiye 755 milyon lira, Besi desteği kapsamında 75 ilde, 66.638 yetiştiricimize 131 milyon lira olmak üzere; Toplamda 886 milyon lira destek ödemesi yapacağız. Ödemeler, T.C. Kimlik numarası son hanesine göre yapılacak” ifadelerinde bulundu.

Bakan Pakdemirli, “Yağlı tohumlu bitkiler desteği kapsamında 7 ilde 37 bin 493 üreticiye 755 milyon lira, besi desteği kapsamında 75 ilde 66 bin 638 yetiştiricimize 131 milyon lira olmak üzere, toplamda 886 milyon lira destek ödemesi yapacağız. Ödemeler, T.C. kimlik numarası son hanesine göre yapılacak. Buna göre; son hanesi 0-2 olanlar 12 Haziran 2020 saat 18.00’den, 4-6 olanlar 19 Haziran 2020 saat 18.00’den, 8 olanlar 26 Haziran 2020 saat 18.00’den sonra üreticilerimizin hesaplarına yatmış olacak. Ödemelerin, çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum. “Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbirinde 33 adet, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbirinde ise 105 adet projenin incelemesi tamamlanmış olup, ‘Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu’ tarafından onaylanarak hibe sözleşmelerinin imzalanma süreci başlamıştır. Bu iki grupta onaylanan 138 projeye 120 milyon lira hibe sağlanacak. Bu hibe sayesinde kırsalda toplam 290 milyon liralık yatırım yapılacak.” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz hafta, çiftçiler ve hayvancılık yapan vatandaşların ödemeleri hakkında açıklama yaptı. Pakdemirli, “Pamuk fark ödemeleri destekleme başvuruları 30 Nisan 2020’de tamamlanmıştı. Destekleme icmalleri oluşturulma süreci halen devam etmekte olup, inşallah en kısa sürede ödemeler çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. Hayvancılık desteklemeleri kapsamında üreticilerimize 6,6 milyar lira destekleme ödemesinin mayıs sonu itibarıyla 5,1 milyar lirasını ödedik. İnşallah haziran ayında da 131 milyon lira besi desteğini ödeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüs ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında açıklama yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nde yaptığı açıklamada; “Koronavirüs aşısı için anti serum çalışmaları başladı. Önümüzdeki hafta bunu hayvanlara vermeye başlayacağız” ifadesinde bulundu.

Günden güne etkisini tüm dünyada hissettiren koronavirüsün olumsuz etkilerini azaltmak için çiftçilerle ilgili pek çok müjdeli haber duyuruldu. Son olarak bugün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin ürününe daha rahat bir şekilde pazar bulabilmesi için hayata geçirilen pazar yeri platformu Dijital Tarım Pazarı’nın tanıtımını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Dijital Tarım Pazarı ile çiftçimiz ürünlerine pazar bulabilecek, tüketicimiz, esnafımız aradığı kalitede ürünü tedarik edebilecek” ifadelerinde bulundu. Ayrıca Bakan Pakdemirli “Tarımsal alan bakımından dünyada 17. olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa’da birinci sırada, dünyada ilk 10’da yer almaktayız. Dijital Tarım Pazarı aracılığıyla çiftçinin pazarlama imkanı artacak, tüketici de makul fiyattan, kaliteli ürün alacak. DİTAP, tohumdan çatala kadar olan zincirin takip edildiği, üretim ve tedarikin sağlandığı, planlı üretimin yapıldığı pazar olacak. DİTAP ile tarım ürünlerimizin direkt satışı sağlanacak, fiyatların sezon öncesi öngörülebilir olmasıyla ihracat pazarları genişleyecek. DİTAP, üreticilerimize avantaj getirecek, öncelikle girdi finansmanı kolaylığıyla tohum, gübre gibi ürünlerin tedariki sağlanacak.”ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı