Gündem

Bakan Pakdemirli Dijital Tarım Pazarı’nı Tanıttı!

Günden güne etkisini tüm dünyada hissettiren koronavirüsün olumsuz etkilerini azaltmak için çiftçilerle ilgili pek çok müjdeli haber duyuruldu. Son olarak bugün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin ürününe daha rahat bir şekilde pazar bulabilmesi için hayata geçirilen pazar yeri platformu Dijital Tarım Pazarı’nın tanıtımını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Dijital Tarım Pazarı ile çiftçimiz ürünlerine pazar bulabilecek, tüketicimiz, esnafımız aradığı kalitede ürünü tedarik edebilecek” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Bakan Pakdemirli “Tarımsal alan bakımından dünyada 17. olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa’da birinci sırada, dünyada ilk 10’da yer almaktayız. Dijital Tarım Pazarı aracılığıyla çiftçinin pazarlama imkanı artacak, tüketici de makul fiyattan, kaliteli ürün alacak. DİTAP, tohumdan çatala kadar olan zincirin takip edildiği, üretim ve tedarikin sağlandığı, planlı üretimin yapıldığı pazar olacak. DİTAP ile tarım ürünlerimizin direkt satışı sağlanacak, fiyatların sezon öncesi öngörülebilir olmasıyla ihracat pazarları genişleyecek. DİTAP, üreticilerimize avantaj getirecek, öncelikle girdi finansmanı kolaylığıyla tohum, gübre gibi ürünlerin tedariki sağlanacak.”ifadelerinde bulundu.

Son olarak geçtiğimiz hafta ise  Tarım ve Orman Bakanlığı, hazine arazileri ile ilgili bir açıklamada bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı, hazine arazilerinin tarıma açıldığını açıkladı. İlk etapta 9 milyon metrekare alanda ekim yapılacak bu uygulama pilot uygulama olacak. Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi ürünlerin ekilmesinin sağlanacağı belirtildi. Çiftçilerin  arazileri bedelsiz olarak örnek ekilişler için kullanacağı da açıklandı.

Çalışmalarda kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılığın yapılacağı bildirildi. Atıl Hazine arazisinin bulunduğu alanlarda çiftçilere puanlama sistemi ile öncelik verileceği belirtildi.

Ayrıca 21 ilde de pilot uygulama olarak başlatılan “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi-Yazlık Ekiliş Programı”, ile atıl hazine arazilerinin kullanımının ve değerlendirilmesini daha da ileri taşınacağı ön görülüyor. Bu çalışmalar ile atıl arazilerin üretime kazandırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli: ‘Koronavirüsten sonrasını da çok iyi şekilde planlayacağız. “Halkımıza gıdayı ulaştırmak ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak için görevimizi en iyi şekilde yapacağız.1 karış toprağın bile ekilmesini sağlayacağız. Hasat kayıplarını azaltacağız, tedbirlerimizi alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Moralimizi yüksek tutarak üreticilerimizin yardımına koşacağız. Enstitülerimizde çalışan araştırmacılar, TÜBİTAK’ın kurduğu COVİD-19 Türkiye Web Portalına tıbbi ve aromatik bitkiler konusuyla ilgili gelen projeleri inceleyip, ıslah ve agronomi gibi konularda destek sağlıyor. İşlenebilir tüm arazilerimizde ekim yapılabilmesi için 21 ildeki üreticilerimize, tohumların % 75’ini hibe ediyoruz. Hayırlı olsun. Koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik vatandaş odaklı tedbirler hayata geçirilirken Bakanlığımıza bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğümüz sokak hayvanları için harekete geçti. Bütün şehirlerde sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde olunarak hayvanların barınmasından beslenmesine her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için taşra teşkilatı gerekli koordinasyonu ve kontrolü sağlayacak. Ayrıca İl Şube Müdürlükleri hayvanlarını besleyemeyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın talep etmesi halinde, hayvanlarının bakımı için yardım edecek. Koronavirüs salgını, bizler kadar onları da etkiledi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz bu süreçte onların sağlığı ve ihtiyaçlarını karşılamak için 81 ilde çalışmalarını başlattı. Gıda arzının önemini ve üretimin kesintisiz sürmesi gerektiğini biliyoruz. Bu yüzden çiftçilerimiz ve mevsimsel işçilerimiz için tüm önlemleri almış durumdayız. Her zaman olduğu gibi; suyu heba etmeyerek dünyamızı, ellerimizi bol bol yıkarak kendimizi koruyalım.’ şeklinde de açıklamalarda bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı