Gündem

Bakan Pakdemirli’den Son Dakika Atık Su Açıklaması!

Atık su numunelerinde koronavirüse rastlanıp rastlanmadığı konuşulan ve merak edilen konulardan biriydi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuyla ilgili açıklama yaparak “Ankara’dan aldığımız atık su numunelerinde Kovid-19 virüsüne rastlanmadı. İstanbul’dan da numune toplanıyor, ona göre tedbir alınacak” ifadelerinde bulundu.

Konuyla ilgili ABD’de hazırlanan bir raporda atık sularda bulunan virüslerin sağlık açısından bir tehlike oluşturmadığı belirtildi. ABD’de Biobot Analytics adlı araştırma kurumunun açıklamasına göre  Massachusetts eyaletinde bulunan atık sularda çok sayıda koronavirüs kalıntısı bulunduğu tespit edildi.

MedRxiv adlı kuruluşun internet sayfasındaki paylaşımlarına göre Massachusetts eyaletindeki atık sularda Mart ayında düşünülenden daha fazla koronavirüse rastlandı.

Biobot Analytics araştırma ekibi ise 18-25 Mart aralığında Massachusetts eyaletindeki atık sulardan alınan partiküllerin incelenmesiyle, DNA izlerinin takip edilebileceğini ve böylece atık sulara karışan koronavirüsün kaç kişinin DNA’sından bulaştığının ön görülebileceğini açıkladı. Ulusal Genel Tıp Bilimleri Enstitüsü de araştırmayı onayladı. DNA’ların takip edilmesi sonucu bölgede en az 2300 kişide koronavirüs olduğu sonucuna ulaşıldı. Aynı zaman aralığında Massachusetts’teki resmi koronavirüs vaka sayısının ise 446 olduğu bilgisi de açıklandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard gibi bazı üniversitelerden araştırmacıların imzasının bulunduğu raporda atık su incelemeleri ve testlerin oldukça sınırlı olarak yapılabildiği bir zaman diliminde virüsün hangi yoğunlukta yayılmış olduğunu belirlemeye yardımcı olabileceği ve gelecekteki salgın vakalarının ölçümlemesi, engellenmesi için de işe yarayabileceği ifade edildi.

Raporda belirtilene göre  atık sulardaki virüsler henüz  halk sağlığı için bir tehlike oluşturmuyor  fakat elde edilen verilere göre virüsün yayılma potansiyelini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Tüm dünyanın son günlerde konuştuğu tek konu olan Koronavirüs Coronaviridae ailesine verilen isimdir. Coronaviridae geniş bir virüs ailesidir. Yüzlerce çeşidi bilinen koronavirüs’ün sadece 7 çeşidi enfeksiyona yol açmaktadır.

Günümüzde görülen koronavirüs 2 tanesi alfa 2 tanesi ise beta grubuna aittir.

Şu an görülen SARS-CoV-2 koronavirüsünün taksonomisi şöyledir;

  • Aile: Coronaviridae
  • Cins: Betacoronavirus
  • Alt Cins: Sarbecovirus
  • Tür: SARS-CoV
  • Suş: SARS-CoV-2

229E (alfa koronavirüs),NL63 (alfa koronavirüs),OC43 (beta koronavirüs),HKU1 (beta koronavirüs) ise insanlarda enfeksiyona sahip olan yaygın koronavirüs tipleridir.

En Agresif Koronavirüs Çeşidi Hangisidir?

Bilimsel açıdan agresif kelimesi öldürücülük anlamına gelmektedir. En agresif koronavirüs çeşidi ise SARS-CoV koronavirüsüdür. Bu virüsün öldürücülük oranı (fatalite oranı) %9,56’dır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı