Gündem

Bakan Selçuk Açıkladı: Okullar Ne Zaman Açılacak?

Bilindiği üzere koronavirüs nedeniyle okullar kapanmış öğretim uzaktan eğitim ile devam etmeye başlamıştı. Bu süreçten sonra okulların ne zaman açılacağı merakla beklenen konulardan biri oldu. Geçtiğimiz günlerde okulların 30 Nisan tarihine kadar kapalı olacağı belirlenmişti.

Çok beklenen açıklama Milli Eğitim Bakanı’ndan geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  canlı yayında yaptığı açıklama ile, uzaktan eğitimin 31 Mayıs tarihine kadar devam edeceğini açıkladı. Bakan Selçuk, ”Yapılan mücadele çerçevesinde alınan kararları sizinle paylaşıyoruz. Salgının başladığı tarihten itibaren hızlı bir şekilde uzaktan eğitime geçmenin faydalarını da yaşıyoruz. Koronavirüs Bilim Kurulu’nun verdiği tavsiyeler ve bizim de aldığımız karar doğrultusunda; 31 Mayıs’a kadar uzaktan eğitime devam etme kararı aldık. ‘ şeklinde açıklama yaptı.

Bakan Selçuk, “Bu konuda ne olursa biz ne zaman ne yaparız konusunda hazırlıklarımız var. (Telafi eğitimleri) Temmuz ve ağustosu çok düşünmüyoruz, çok planlamıyoruz. Bizim öncesinde ve sonrasındaki dönemlere ilişkin çalışmalarımız, daha baskın ama böyle bir kriz durumunda dünyanın yaptığı işler gibi biz de senaryo ve takvim neyi gösterirse ona göre düzenlememizi yapacağız. Yaz ayları için bir planlamamız açıkçası yok. (Eylül ve ekim) daha ağır basıyor ve onun öncesindeki dönem için çalışmalarımız var. Yani mayıs ve haziran ayları için planlamalarımız var ama temmuz ve ağustos ayı için çok fazla bir planlama üzerinde çalışmıyoruz. Ama mayıs ve haziran üzerinde, eylül ve ekim üzerinde yoğun bir planlamamız, çalışmamız var. Bu çerçevede, Bilim Kurulu tavsiye ederse ve Türkiye’nin genel durumu müsait olursa elbette biz mayıs, haziran ayında okulu açarız.” İfadelerinde bulundu.

 Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme ve bayram sonrasına ilişkin mesajlarını hatırlatarak, “Bu mesajlar çerçevesinde de eğitimde de normalleşme ve aşama aşama da olsa belirli iş ve işlemleri hayata geçirme planlamalarımız var. Çok kısa bir süre içinde hem sınavlarla hem başka hususlarla ilgili ki zaten LGS açısından bakıyoruz meseleye. LGS ile ilgili neyi nasıl yapacağımız konusunda çok kısa süre içerisinde çok daha teknik ve ayrıntılı bilgileri paylaşacağız.” dedi.

Normale dönüş ile ilgili Bakan Selçuk; “Bu hafta bu konuyla ilgili detaylı çalışmalar yoğunlaşmaya başladı. İster yaş gruplarına, sınıf gruplarına, isterse bazı eğitim öğretim kademelerinin düzenlenmesine ilişkin farklı adımlar planladık. Bu adımların hangisini nasıl yapacağımızı, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşacak bir istişare toplantısı neticesinde sonuçlandırırız ve kamuoyuyla paylaşırız.” ifadelerinde bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı