Gündem

Bakan Selçuk Açıkladı: Okullar Ne Zaman Açılacak?

Koronavirüs nedeniyle okulların kapanması ve öğrenimin uzaktan eğitim sistemi ile devam etmesiyle birlikte okullar ne zaman açılacak sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Konuyla ilgili son açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi.

LGS’deki soruların bu yıl daha zor olacağı söylentisi üzerine de konuşan Bakan Selçuk, “Sorular çok zorlaşacak ya da sorular çok kolaylaşacak gibi bir durumdan söz etmek mümkün değil. Bir sorunun zorluğunu, güçlüğünü, güçlük derecesini istatistiksel hesaplarla hayata geçiriyoruz. Birinci dönemin konularından olacak, konular belli, kazanımlar, ders kitapları belli. Bu kazanımların, konuların dışında soru sorulabilir mi? Kesinlikle sorulamaz. Dolayısıyla nereden soru geleceği de belli, hangi konulardan, kazanımlardan olacağı da belli. ‘Bu sene sorular daha zor olacak.’ Böyle bir şey kesinlikle yok. Herhangi bir zorlaştırma veya basitleştirme kesinlikle söz konusu olmayacak. Lütfen içiniz rahat olsun.”dedi. LGS’nin ertelenip ertelenmeyeceğinin ise sürece bağlı olduğunu belirtti.

Yaz Tatili’nde okul olacak mı sorularına ise Bakan Selçuk; “Yaz tatilinde eğitim öğretim yapılmasını biz en son ihtimal olarak görüyoruz. Sadece tedbir amaçlı planlamalarımızı yapıyoruz. Yoksa bizim yaz aylarında ders yapmak ya da okulları tümüyle açmak gibi bir derdimiz yok. Biz çocuklarımızın yazın dinlenmesini de önemsiyoruz. O yüzden de bu tatil konusundaki endişelere hiç gerek yok diye düşünüyorum” şeklinde yanıt verdi.

Bakan Selçuk ayrıca telafi eğitimi ile ilgili “Okullarda görmediğimiz müfredatı kapsayacak. Yoksa özel bir müfredat hazırlamak ya da müfredatı değiştirmek gibi bir derdimiz yok. Bu tamamen, önümüzdeki günlerde virüs seyrine bağlı olarak değişecek. Telafi eğitimi şu andaki durumun devam etmesi ya da etmemesine bağlı olarak değişir. Diyelim ki 30 Nisan’dan sonra okullar açıldı, o zaman telafi eğitimin süresi ve içeriği değişir. Mesela, diyelim ki açılmadı, ona göre değişir” ifadelerinde bulundu. Yazılılar ile ilgili de “Mevcut durum devam ettiğinde, ilk dönemde yapılan yazılı sınavları baz olarak alacağız ve bu şekilde değerlendirmiş olacağız” dedi.

Bilindiği üzere YKS’nin 25-26 temmuz tarihinde yapılması kararlaştırılmıştı. Son olarak 2020 YKS’nin konuları da netleşti.

Talim ve Terbiye Kurulu tarafından yapılan açıklamada:

“2020 Yılında ÖSYM Başkanlığı Tarafından Gerçekleştirilecek TYT-AYT ve YDT Sınavlarında Derslere Göre Sorulacak Sorulara Ait Konu, Kazanım ve Açıklamalar”ın, 12. sınıf derslerine ait bölümü güncellendi. 9, 10 ve 11. sınıflarda herhangi bir güncelleme yapılmadı. 12. sınıf derslerine ait konu, kazanım ve açıklamaların güncellendiği bütünleşik dosyaya https://ttkb.meb.gov.tr/’den ulaşılabilir.’ şeklinde belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı