Gündem

Bakan Selçuk: Ek Kaynak Gönderilecek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni ek kaynağı duyurdu. Bakan Selçuk, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ek 2 periyodik pay göndereceğiz. Aktarılacak kaynak 352 milyon 880 bin 238 TL” dedi.

Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Koronavirüse karşı ekonomik tedbirler içeren yasa teklifi hakkında açıklama yapmıştı. Bakan Selçuk, “Kısa Çalışma ödemelerinin hızlı bir şekilde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeyerek, işverenlerimizin beyanı doğrultusunda ödemeleri gerçekleştirileceğiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Selçuk, “3 aylık süre boyunca, iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında, iş veya hizmet sözleşmeleri feshedilemeyecek. Şayet olursa, her bir işçi için feshin yapıldığı tarihteki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulayacağız” dedi.

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi yardımlar hakkında da Bakan Selçuk; “Ücretsiz izne ayrılan ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan işçilerimiz ile 15 Mart sonrasında iş sözleşmesi feshedilen işçilerimize, ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar aylık 1.177TL gelir desteği sağlıyoruz. Buna ek olarak emekçilerimize bir iyi haber daha vermek istiyorum. Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortalı sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Böylece, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sağlık hizmetlerinden faydalanacak.”dedi.

Bakan Selçuk, “İçinde bulunduğumuz süreçte, kurumsal bakım ihtiyacı olan yaşlılarımızın ve engellilerimizin gelir durumuna ve engel oranına bakılmaksızın, özel huzurevlerinde ve engelli bakım merkezlerindeki ücretlerini Bakanlık olarak karşılayacağız.”diyerek kanun maddesinin üç ay süreyle uygulayacağını gerekli olduğu halde Cumhurbaşkanının kanun maddesini 1 yıla kadar uzatma yetkisi bulunduğunu da ekledi.

Son olarak dün yapılan nakdi yardımların devam edeceği konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şu açıklamalarda bulunmuştu;

 ‘Ekonomik istikrar kalkanı paketi devreye aldığımız tüm desteklerin insanımıza ulaşması için çalışmalar başladı.Nakdi yardımlarımız başladı.

Bugün itibariyle 2,1 milyon aileye 1000 liralık nakdi yardım yapıldı.

2,1 milyon vatandaşa 12,1 milyar kaynak tahsis edilmiş oldu.

Çok yakın zamanda 4,4 milyon ailemizin tamamına yardım sağlanacak.

Halk banka’mız da hız kesmiyor 25 bin liralık esnaf destek finanmanına başvuran esnaf sayımız 412 bin 714. Yardımın ulaştığı esnaf sayısı 206 bin 959 a çıktı.

Esnaf için tahsis edilen genel rakam 6 milyar 737 milyon lira.

Kobilerimiz ve sanayicimize sunduğumuz işe devam desteğine başvuruda bulunan firma sayısı 67 bin 229.39 bin 651’inin süreçleri neticenlendirildi.Toplamda 36 milyar 326 milyon lira kaynak tahsis edildi.Özel bankaların avukatlığına soyunanları da görüyoruz.

Hiçbir uluslararası kurum ya da kuruluştan destek ve yardım isteğinde bulunmadan süreci yönetiyoruz.’

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı