Gündem

Bakan Selçuk Kısa Çalışma Ödeneğini Açıkladı

Kısa Çalışma Ödeneği son zamanların detayları en çok merak edilen konusu haline geldi. Konuyla ilgili Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamaları ile Kısa Çalışma Ödeneğinin tüm ayrıntılarını anlatı.

Kısa Çalışma Ödeneğinde Sektör Ayrımı Yok

Herkesin merakla beklediği Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları geçtiğimiz günlerde İŞKUR aracılığıyla başladı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ödenekle alakalı merak edilen konuları tüm ayrıntısıyla anlattı. Özellikle Kısa Çalışma Ödeneği hakkında en merak edilen konu hangi sektörlerin faydalanabileceğiydi. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada tüm sektörlerin ödenekten yararlanacağını belirtti. Aynı zamanda süreç kapsamında başvurular için “Başvurular sigortalılarımız tarafından değil, işverenlerimiz tarafından yapılıyor. Çağrıda bulunmak istiyorum, tüm işletmelerimiz başvursunlar.” ifadelerin bulundu. Ödeneğe başvurmak için herhangi bir çalışan sayısı limiti olmadığını belirten Selçuk, başvuru sürecini de oldukça kolay bir hale getirdiklerinin altını çizdi. Formu sadeleştirerek sistemin daha hızlı işlemesi sağlandı. Kısa Çalışma Ödeneği almak için çalışanların 450 prim gününü ve 60 hizmet gününü doldurmuş olmaları gerekmekte. Bakan Selçuk bu konu hakkında, “Faaliyetlerini yavaşlatan, durduran tüm işletmelerimiz küçük veya orta ölçekli olduğuna bakmaksızın kısa çalışma ödeneğine başvurabilirler.” dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanıyor?

Bir diğer merak edilen konu ise ödeneğin nasıl hesaplandığı ve tutarı oldu. Bakan Selçuk bu konuda, “Ödenek bizim sigortalımızın son 12 aylık prime esas kazancı üzerinden hesaplanıyor ve bunun ortalaması alınıyor. Günlük ortalama brüt kazanç üzerinden yüzde 60’ı olarak hesaplanıyor. Bu yalnız brüt olduğu için özellikle asgari ücretlimiz şu anda net aldığı ücretin yaklaşık yüzde 75’ini almış olacak. Yani brüt yüzde 60 deyince kazancın yüzde 60’ı gibi algılanıyor. Net olarak alacağı yüzde 75 oranında olacak” açıklamasında bulundu. Ödeneğin üst limiti ise aylık asgari ücretin brüt tutar bölümünün %150’sini geçmemesi.

3 Ay Boyunca Ödeme Alınacak

Yapılan açıklamalara göre Kısa Çalışma Ödeneği maksimum 3 ay boyunca alınabilecek. Başvurular hakkında konuşan Bakan Selçuk, “19 bin firmamız başvurmuş durumda. Bu da yaklaşık 420 bini aşkın sigortalımıza tekabül ediyor. Sektörel dağılımlara baktığımız zaman imalat % 52, ikinci olarak konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri, üçüncü olarak başvuran sektörümüz toptan ve perakende ticaret. Özellikle imalat ve konaklamayı toplarsak yaklaşık % 63’ü o iki sektörden geliyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı