Gündem

Bakan Selçuk’tan Müjde! Öğrenciler İçin Yeni Hizmet!

Uzaktan eğitim son günlerde hayatımıza dahil olan en önemli konulardan biri. Her geçen gün hatta her geçen saat çeşitli güncellemeler yapılan sistem ile ilgili son açıklamayı yine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptı. Bakan Selçuk; “Ailelerimiz uzaktan eğitim sürecinde zorlanmasınlar diye, kullanıcı sorularına anında yanıt vermek ve sistemin en etkili şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yapay zekâ ile EBA Asistan’ı hayata geçirdik.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Selçuk Twitter üzerinden;”Ailelerimiz uzaktan eğitim sürecinde zorlanmasınlar diye, kullanıcı sorularına anında yanıt vermek ve sistemin en etkili şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yapay zekâ ile EBA Asistan’ı hayata geçirdik. EBA Asistan ile şifre alma/yenileme, ders programı sorgulama, sınavlarının durumunu öğrenme, öğretmenlerle görüşme, ders tekrarı yapma gibi konulardaki sorularınızı sosyal platformlarda, sanki canlı bir kişiye soru soruyormuş gibi yazarak anında yanıt bulabilirsiniz.” açıklamasını yaptı.

Son olarak her geçen gün yenileştirilen ve geliştirilen özellikleriyle karşımıza çıkan EBA TV hakkında son açıklama yine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk, öğrencileri, EBA platformuna yeni eklenen “Teneffüs Zamanı” etkinliklerine davet etti.

Selçuk, “Hepimizin teneffüslere, derin nefeslere ihtiyacı var. Üstelik teneffüs sürelerini uzatırken de söylemiştik: Tüm zamanların en etkili dersi hala teneffüs diye. Sanal teneffüslerimiz de çok kıymetli. Çocuklarımızın o anlarını da verimli ve eğlenerek geçirebilmeleri için onları Teneffüs Zamanı’na davet ediyorum.”dedi.

Bakan Selçuk uzaktan eğitim adresi “eba.gov.tr” ye, dersler, sınava hazırlık gibi içeriklere ek olarak “Teneffüs Zamanı”nın da eklediğini duyurdu. EBA platformunun ana sayfasında “Teneffüs Zamanı” başlığında üç uygulama öğrencilere sunuldu. İlki zeka geliştirme oyunu “GriCeviz”, ikincisi  “Sen Yeter ki Okumak İste” bölümü. Üçüncü bölümde ise evden çıkmadan gezilebilecek sanal müzeler eklenmiş durumda.

GriCeviz’de, yapay zeka algoritması sayesinde öğrencilerin öğrenme hızlarını artıracak oyun seçenekleri sunuluyor. Öğrencilerin  güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilmesine kılavuzluk eden GriCeviz’de her öğrencinin performansına göre yapay zeka desteğiyle öğrenme karakteristikleri çıkarılacak. Böylece her öğrenciye özel bir fırsat sunulacak.

Sen Yeter Ki Okumak İste: Okuma Kitapları bölümünde ise çocuk kitapları dizisi, dünya klasikleri dizisi gibi çeşitli kategorilerde masal, hikaye, roman, şiir ve diğer türlerde pek çok yer alıyor. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öğrencilere 23 Nisan hediyesi olarak yazdığı “İçimdeki Okul Sesleri” kitabının sesli versiyonu da bulunuyor.

Sanal Müze Turları bölümünde ise Koronavirüs sebebiyle evde vakit geçirilen bugünlerde sanal gezinti uygulamalarıyla farklı illerden müzeler, ören yerleri, turistik mekanların sanal turları yer alıyor.

Ayrıca Bakan Selçuk, ‘Her şey normal sürerse okulları 1 Haziran’da açarız. Bütün toplumun bilgisi dahilinde bakanlıklarla aramızdaki iletişim çalışmalar hep bir yere bağlanıyor.

31 Mayıs’a kadar bu süreç devam edecek. Sadece eğitimden bahsetmiyoruz ekonomide, turizmde normalleşme bunu bütün olarak görmek lazım. Okullarımızın bir an önce açılmasını temenni ediyoruz.

Okulların dezenfektanlarla temizlenmesi alınması gereken tedbirler bu işlerin tedbir kısmına yönelik olarak meslek liselerinde ele alınan konular ve bizim üretim bandımızda olan bir çok ürünü burada devreye sokmamız mümkün.

Dersi her halükarda halletmek durumunda böyle olağanüstü durumda bizim çocuklarımız birinci dönemde zayıf aldılar diye onları bu zayıfa bağlı olarak sınıfta bırakmamız çok doğru değil. Öğrencinin lehine olan bir bakış açısıyla sorumlu geçmek koşuluyla geçecek.’ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı