Gündem

Bakan Varank 2 Ay Boyunca Kira Ödemeyecek Kurumları Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı açıklamada iki ay boyunca kira ödemeyecek olan o kurumları duyurdu.

Sanayi ve Teknloji Bakanı Mustafa Varan yaptığı yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan “Korona virüs ile Mücadele Eşgüdüm Toplantısı” sonrasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bir dizi önlem aldıklarını belirtti. Bakan Varank açıklamasında, teknopark ekosisteminin katma değerli üretim için taşıdığı büyük öneme dikkat çekerek, buralardaki yeteneklerin korunmasının en temelli öncelikleri olduklarını belirtti.

Varan açıklamasında “Koronavirüs tehdidine karşı olarak sektörlerimizi ve iş gücümüzü korumak adına tüm alternatifleri ve paketler üzerinde detaylı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda inovasyonun ve yeniliğin merkezi olan teknoparklarımız için de bir dizi tedbir aldık. Bu yerleşkelerde Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek yeni teknolojiler geliştiriliyor. Dolayısıyla buralardaki firmalarımızı ve işgücümüzü, olası salgının etkilerinden mümkün mertebe uzak tutmak istiyoruz. İlk adım olarak Zehra Hanım ve Berat Bey’le ortak bir karar alıp, teknoparklarda ve Ar-Ge merkezlerinde çalışan personelin Nisan sonuna kadar evden çalışmasına imkân sağladık” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, işgücünün korunması kadar firmaların da direncini arttırmayı amaçladıklarını belirterek, bu amaçla kendilerinin Teknopark firmaları ekonomik açıdan zorluk yaşamasınlar diye kiralar konusunda kritik bir adım attık. Teknopark yönetici şirketlerine, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer alan restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden 2 ay boyunca kira almamaları hususunda talimat gönderdik. Ayrıca, yine bu kampüslerde ar-ge ve tasarım alanında çalışan firmaların da ‘2 aylık kira ödemelerini erteleyin ve ödeme planlarında kolaylık sağlayın’ dediklerini belirtti. Bakan Varank ayrıca Teknopark yönetici şirketlerinin de mali durumunu gözeterek işletme giderlerini kapsam dışı tuttuklarını belirtti.

Ülke genelinde teknoparklarda faaliyet gösteren 5 bin 682 firmanın bulunduğunu belirten Varank, bulunan firmaların yüzde 83’ünün Ar-Ge bölümünde çalıştığını ve bu personel sayısının ise 58 bin 241 olduğunu belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı