Gündem

Bakan Varank’tan Önemli Açıklama!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “İmzalayacağımız protokolle PARDUS, Diyanet’in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayara yaygınlaştırılacak.” ifadelerini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Yazılım ekosistemimizi daha da ileri taşımak adına Türkiye Açık Kaynak Platformu’nu kurduk. Yeni teknolojiler için Pardus sürümleri hazırlıyoruz. Pardus, masaüstü çözümleri yanında akıllı cihazlar arasında da yerini alacak.” dedi.

27 Aralık 2019 tarihinde tanıtılan yerli otomobil ile ilgili sevindirici gelişmeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank dünpaylaşmıştı. Bakan Varank, planlanıldığı gibi 2022 yılının sonlarına doğruyerli otomobili Türkiye yollarında görebileceğimizi belirtti. Bakan Varank; “Tabii ki bir avantajı olacak ama dünya ile rekabet edebilecek bir fiyat politikası uygulamak üzerede arkadaşlarımız çalışıyorlar. Ama bugünden şöyle olacak böyle olacak demek doğru olmaz.” dedi. Bakan Varank, ayrıca  “Tabii ki biz Türkiye’nin Otomobili projesini, bizi bir yerden bir yere götürecek sadece bir araç üretme projesi olarak görmüyoruz. Biz aslında dünyada değişen otomobil enstitüsünde bir fırsat penceresi olarak görüyoruz. Türkiye’yi dünya otomobil piyasasına sokacak bir proje olarak görüyoruz. Dolayısıyla biz bu projeyi katma değerli ekonomi üreten gelecekteki planlamalarda çok önemli bir yere oturtuyoruz.”ifadelerinde bulundu.

2022’de yollarda olması beklenen otomobilin üretileceği fabrika için ÇED raporunun olumlu sonuçlandığını, zemin etütlerinin gerçekleştirildiğini ve yatırım teşvik belgesinin alındığı açıklanmıştı. Cevher Grubu ;yeni nesil elektrikli araçlar için 20’yi aşkın projede tek ve geliştirici tedarikçi olarak OEM’ler ile çalışarak yerli otomobil için önemli bir hamle yapıyor. Böylece  alüminyum alaşımlı janta ek olarak, araçların şasi, yürüme aksamı parçalarını da üretimini gerçekleştirerek yerli elektrikli otomobil üretiminin önemli tedarikçileri arasında yer almayı planlıyor.

Yerli Otomobil’in Teknik Özellikleri Nelerdir ?

TOGG’un geliştirdiği ilk yerli otomobil özellikleri ile dikkat çekmişti. Merakla beklenen ve heyecanla karşılanan ilk yerli otomobilin özellikleri de oldukça konuşuluyor. 300+ ve 500+ kilometre menzile sahip olan araç,  30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 şarj kapasitesine ulaşacak.

200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile 4,8 saniyede 0-100 km/s hız alabilecek. Güncellemeleri 4G/5G başlantısıyla gerçekleştirebilecek otomobil uzun ömürlü bataryaya da sahip.

Dünya’da Bir İlk Holografik Asistan

Sadece elektrikli, akıllı olmasıyla değil çeşitli yeni özellikleriyle de dikkat çeken otomobil’de dünyada ilk kez 2023 ‘te kullanılacak olan Holografik Asistan özelliği de bulunacak. Her yerde şarj edilebilecek olan otomobilin sürücülere benzersiz bir sürüş sunmayı planladığı biliniyor.

TOGG aracı kısaca ‘Azami verimlilik, konfor, dayanıklılık ve güvenlik gerekliliklerini bir arada sağlayabilen; farklı genişlik ve uzunluklara olanak veren modüler mimari… Sınıfının en uzun aks mesafesini sunarak otomobil içindeki yaşam alanının genişlik, ferahlık ve konforunu en üst düzeye taşıyan altyapı.’ Olarak tanımlıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı