Gündem

Bakan Varank’tan Önemli Açıklamalar!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yeni nesil ağ bağlantılı ürünler için veri güvenliği ve GSM şirketlerinin karşılıklı tanınmasını da oldukça önemsiyoruz. Bu alanda ürünlerimizi sadece AB’ye değil, dünya pazarlarına da ulaştırma konusunda gerekli adımları atacağız.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Varank’ın da katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Bakan Varank açıklamalarda bulundu. Bakan Varank; “Üretim hacminiz, cironuz, katma değere ve ihracata katkınızla ülkemizin kalkınmasında öncü rol oynuyorsunuz. Mükemmele yakın işleyen tedarik zincirleriniz sayesinde, Avrupa’nın birinci, dünyanın ikinci büyük üretim üssüyüz. Sanayimizi her zaman ayakta tutacağız. Hasarın boyutlarını minimuma indirmek ve bu dönemin sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için çalışıyoruz. AB mevzuatı ile eş zamanlı olarak, biz de kendi mevzuatımızı uygulamayı hedefliyoruz. Bu konuda Kalkınma Planı’nda yer alan ilave yatırım ihtiyacı ve yatırım teşvikleri hususunu çalışmaya başladık. Akıllı, bağlantılı ve etkileşimli ürünlerde standartları koyabiliyor olmamız gerek. TSE’nin ayna komitelerine beyaz eşya sektörü hem güvenlik hem de performans yönüyle katılıyor. Bu farkındalığı tedarikçi KOBİ’lerinize de yaymalısınız. Yurt dışındaki teknik komite toplantılarına lütfen daha etkin bir şekilde müdahil olun. Uluslararası standartların hazırlandığı o masalarda, tedarikçilerinizle birlikte fark oluşturmaya odaklanmalısınız. Ancak bu şekilde sektördeki küresel iddiamızı sürdürebiliriz.

Son olarak geçtiğimiz gün ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüsle mücadele kapsamındaki çalışmalardan bahsetti. Konuyla ilgili açıklama yapan Varank; “Haziran ayında yerli ilaç konusunda müjdemiz olacak” ifadelerinde bulundu.

Bakan Varank ayrıca; “Aşı ve ilaç geliştirme alanındaki çalışmalarımıza virüs daha sınırlarımıza girmeden başladık. Bugün 17 projemiz devam ediyor. Bunların için 8 aşı projemiz var. Bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlar da elde edebiliriz. Birinde hayvan deneyi aşamasına geldiğimizi açıklamıştım. Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaçta önemli bir müjdemiz olacak. Kovid-19 projelerinde 300 stajyer araştırmacımıza burs vermeye başladık. Araştırmacılarımıza buradan başarılar diliyorum. Tıbbi tanı kitleri önemli teknolojilerden bir tanesi. Tanıda ne kadar iyiyseniz tedavide etkinliğiniz o derece artıyor. KOBİ’lerden ürün odaklı projeleri talep ettik, bir haftada 446 başvuru aldık. KOBİ’lerin gücünü bize bir kez daha göstermiş oldu. Tanı alanında 10 projeyi destekliyoruz. Teknopark şirketlerinde geliştirilen patentli teknolojiler var. Etkileşim artacak, hizmet alımları desteklenecek. Burada yer alan her iki çağrıya da başvuruları yarın alacağız. Hayat eve sığar uygulamasını biliyorsunuz. Güvenli alan seçeneği Bakanlığımız koordinasyonunda oluştu. Singapur’la işbirliği yaptık.” açıklamalarında bulundu.

Koronavirüs ile yerli mücadeleyi anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Salgın döneminde yaklaşık 250 milyon maskeyi vatandaşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza ücretsiz dağıttık. Bu dönemde ‘veren el’ konumuna geldik. 120 ülke bizden yardım istedi. Şimdiye kadar 55 ülkeye maske, tulum gibi koruyucu ekipman gönderdik. Yerli solunum cihazı, muadilleriyle karşılaştırıldığında gerçekten başarılı bir cihaz” ifadelerinde bulundu.

Yerli solunum cihazının 14 gün gibi kısa bir sürede seri üretime geçtiğini söyleyen Varank; “Daha önce Biosys isimli bir firmamızın yoğun bakım solunum cihazı ürettiğini biliyorduk. Biz bu firmamızla direkt irtibata geçtik dedik ki bizim bu dönemde buna ihtiyacımız var. Her türlü desteği verelim ve bu cihazları seri üretmek için bir seferberlik başlatalım. Bu cihazların seri üretime hazır hale getirilebilmesi için büyük bir gayretle çalışmaya başladılar. Daha sonra ASELSAN devreye girdi ve buradaki mühendis kardeşlerimiz bir milli mücadele şuuruyla bu cihazı seri üretime hazırlamak için büyük gayret gösterdiler. Bunların seri üretimi için de Arçelik devreye girdi. O da önemli bir sanayi kuruluşumuz ve seri üretim konusunda çok başarılılar. Böyle bir konsorsiyumla biz bu cihazı 14 gün içinde seri üretilebilir hale getirdik.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Varank ayrıca; “İnşallah mayıs ayının sonuna kadar da 5 bin yoğun bakım solunum cihazını üretmiş olacağız.” şeklinde konuştu. Başka ülkelerin Türkiye’den tıbbı malzeme desteği talebi ile ilgili konuşan Bakan Varank; “Bunlarla ilgili de yaptığımız ihracatlar var ama şunun altını çizmemiz gerekiyor. Biz kendi ihtiyacımızı karşılamadan bunların ihracına müsaade etmiyoruz. Öncelikle bizim ülkemizin ihtiyacının karşılanmasını sağlayıp daha sonra bunların ihracatına müsaade ediyoruz.”şeklinde belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı