Gündem

Bakanlığa Bağlı Kütüphanelerde Corona Virüsü Arası

Corona virüsü dünyayı sarsmaya devam ediyor. Her ülke kendi önlemlerini alırken, Türkiye de virüsün yayılmasını önlemek için ciddi adımlar atıyor. Türkiye’nin son önlemi, bakanlığa bağlı tüm kütüphaneleri geçici olarak kapatmak oldu.

Corona virüsünü kontrol altına alabilmek için doğru önlemler almak ve bunları eksiksiz uygulamak çok önemli. Türkiye’de de bu konuda hızlı ve doğru adımlar atılıyor. Türkiye’de alınan son önlem doğrultusunda kütüphaneler geçici olarak kapatılacak.

Bakanlığa Bağlı Kütüphaneler Hangi Tarihler Arasında Kapalı?

Türkiye’de şu ana kadar doğrulanmış 18 vaka var. Kültür ve Turizm Bakanlığı, vaka sayısının artmasının önüne geçebilmek için yarından itibaren 30 Mart tarihine kadar bakanlığa bağlı tüm kütüphanelerin kapatılacağını duyurdu.

Corona virüsünden korunmak için kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzaklaşmak gerekiyor. Türkiye’de de bu konuyla ilgili ciddi adımlar atılıyor. Bu önlemler doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 16 Mart – 30 Mart tarihleri arasında bakanlığa bağlı kütüphanelerin kapalı olacağı açıklandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 16 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 30 Mart’a kadar bakanlığa bağlı tüm kütüphanelerin okuyucu hizmetlerine kapalı olacağı ve yapılması planlanan tüm etkinliklerin de iptal edildiği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Kütüphaneler Daire Başkanlığı da, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin Corona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla bugün saat 21:00’den itibaren 30 Mart tarihine kadar okuyucu hizmetlerine kapalı olacağını açıkladı.

İstanbul’da Kütüphaneler İlk Vakanın Ardından Kapatılmıştı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ilk vakayı açıkladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bazı birimlerin geçici olarak kapatılacağını duyurmuştu. Tedbir olarak kapatılan birimlerden biri de kütüphanelerdi. İstanbul Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat yaptığı açıklamada, Atatürk Kitaplığı da dahil olmak üzere İBB’ye ait bütün kütüphanelerin geçici olarak kapatılacağını söylemişti.

Türkiye’de şu anda doğrulanmış 18 orona virüsü vakası var. Umre dönüşünde karantinaya alınan 1800 kişiden 5’inde Covid-19 hastalığı semptomları bulunduğu için bu kişiler hastaneye sevk edilerek müşahede altına alındı. Şu anlık Türkiye’de virüse bağlı herhangi bir can kaybı yaşanmazken yetkililer, halkı kalabalık ortamlardan uzak durmaları, kişisel hijyene önem göstermeleri ve yurt dışından gelenlerin 14 gün kuralına mutlaka uymaları konusunda uyarıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı