Gündem

Bakanlığın Yapısı Yeniden Düzenlendi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yapısı “Milli Teknoloji Hamlesi”ni güçlendirecek biçimde, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tekrardan düzenlendi. Kararname ile ilk kez “Milli Teknoloji Hamlesi” mevzuata girmiş oldu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü kuruldu.

Kararname ile Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü kuruldu. Stratejij Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin teknolojik ve dijital dönüşümünü takipte olacak. Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, yerine “Sanayi Genel Müdürlüğü” kuruldu. Metroloji ve Standardizasyon ile Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi genel müdürlükleri tek bir müdürlük altında toplanarak “Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürlüğü” kuruldu.

Yeni düzenlemeye göre bakanlık, yeni strateji ve politikalar oluşturabilecek ve yerli üretimin , teknolojik faaliyetlerin geliştirilmesi için kamu kurum ve kuruluşları arasında eş güdüm tesis edecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapay zeka gibi konularda bireylerin ve işletmelerin yetkinliğinin artarak ve bu teknolojinin yaygınlaşmasına dair tedbir ve teşvikleri uygulayacak.Bakanlık, bilime dayalı, milli ve özgün ileri teknolojili ürün ve sistemlerin üretimini artırmak için bu alandaki faaliyetleri destekleyecek ve teşvikte bulunacak, ihtiyaç dahilinde olan altyapıların oluşturulmasını sağlayacak, desteklere dair usul ve esasları da belirleyecek.

Yerli Solunum Cihazının Hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan Açıklama

Geçtiğimiz günlerde yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli solunum cihazı üretileceğini belirtmişti. Konuyla ilgili detaylı açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi.

Bakan Varank, “15 Nisan itibarıyla bu solunum cihazlarının teslim edilmeye başlanmasını bekliyoruz.”şeklinde açıklama yaptı.

Koronavirüs Aşısı Çalışmaları Ne Durumda?

Bakan Varank aşı çalışmaları ile ilgili son durumu da ‘Aşı çalışmaları için üniversiteleri destekliyoruz. Aşı ve ilaç için birçok üniversitemiz çalışıyor. Tanı kitleri ve tedavi yöntemleri için de çalışılıyor. Çalışmalara katkı sağlamak isteyen herkesi katılıma alabiliriz. Çalışıyoruz. Hedefimiz 9 ay gibi bir sürede netice alabilmek. Alt platform çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Bilim insanlarımız çok güçlü neden sonuç almayalım. Gelişmelerimizi tubitak.gov.tr’den takip edebilirler. Dün bir toplantı yaptık. Çinli ve Avrupalı bilim adamlarının online konferansını izledim. Öyle bir çalışmayı biz de yapacağız.AR-GE bütçemizin tamamını aşı için kullanmaya hazırız. Bunu bilim insanlarına ifade ettik. Tasarruf sağlayabileceğimiz projelerimiz var. Parayı asla sorun etmeyin. Cumhurbaşkanımızın talimatı var.’şeklinde belirtti.

1 Milyar Lira AR-GE Desteği Verilebilir

AR-GE için 1 Milyar TL kullanılabileceğini belirten Varank, solunum cihazları konusunda diğer ülkelerden çok daha iyi durumda olduğumuzu belirtti.  BAY-KAR ve ASELSAN gibi firmaların gerekli desteği verdiğini belirten Varank, bu firmaların binin üzerinde sipariş verdiğini açıkladı.

Solunum Cihazları 15 Nisan’da Teslim Edilecek

Solunum cihazlarının seri üretimini Arçelik üstlenmiş durumda. Bay-Kar, Aselsan, Arçelik mühendislerinin seri üretim için birlikte çalıştığı ve solunum cihazlarının 15 Nisan’da teslim edilmesi planlandığı belirtildi.

8-10 Milyon Maskeyi Bir Günde Üretebiliyoruz

Türkiye’nin günde 8-10 milyon maske üretebilecek kapasitesi ve alt yapısı olduğunu belirten Bakan Varank, ‘Fırsatçılar nedeniyle fiyatlar yükseliyor. Bazı üreticiler ve tüccarlar fırsatçılık yapıyor. Ciddi bir önlem almayı başardık. İçişleri Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız bunların canlarını yakmak için gayret gösteriyor. Bu tarz fahiş fiyatlara 10 milyon TL ceza kestik. Ahlaksız bir ticaret anlayışı var. Kapasite, üretim sorunu yok. Fırsatçılık yapan hiçbir firma asla bizim desteklerimizden yararlanamayacak. 30 milyon maske üretecek kadar kumaşımız hazırda var.’şeklinde konuştu.

Günde 330 Bin Litre Etil Alkol Üretiliyor

Son olarak Varan etil alkol ile ilgili‘Etil alkol tedarikinde sorun var. Bazı etil alkol tankerlerinin alıkonulduğunu duyduk. Biz bunu önceden gördük. Akaryakıta bioetenol karıştırılması zorunluluğunu 3 aylığına ara verdik. Bizde etil alkol kapasitesi ortaya çıktı. Etil alkol üretebilen Konya Şeker ve diğer firmaları bir araya getirdik. Milli bir duruşla alkol ihtiyacını karşılayacağız dedi. Günde 330 bin litre etil alkol üretiliyor. Bu alkolü makul fiyattan vereceğiz sözü verdiler. Zam yapmayacağız dediler. Bunların zamsız satılacağının sözünü de aldık.’ diyerek açıklamalarını tamamladı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı