Gündem

Bakanlık Duyurdu Kampanya Başlatıldı!

Ticaret Bakanlığı tarafından KOBİ’leri elektronik ticaret alanında desteklemek amacıyla bir dayanışma kampanyası başlatıldığı duyuruldu. Ticaret Bakanı Pekcan; “KOBİ’lerimiz hem iç ticaretin aksamaması hem de vatandaşlarımız evde kalırken ihtiyaçlarını karşılamak için cansiperane çalışıyorlar. Onlar ticaret hayatımızın asıl kahramanları”ifadelerinde bulundu.

Pekcan, “Pandeminin KOBİ’lerin ticari faaliyetleri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, KOBİ’lerin bu dönemde ticari faaliyetlerinde e-ticaretin sağladığı imkanlardan en etkin şekilde faydalanmalarını mümkün kılmak ve istihdamlarını korumalarını teşvik etmek amacıyla bir kampanya başlattık. Bu kapsamda e-ticaret siteleriyle görüşmelerde bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Kampanyamıza e-ticaret sitelerinin yanı sıra paket yemek ve sanal market uygulamaları da dahil oldu” şeklinde konuştu.

Bakan Pekcan “Kampanyamız kapsamında bazı e-ticaret siteleri KOBİ’lere yönelik vadelerini düşürürken, bazıları komisyon oranlarında indirime gitti. Bu sitelerin bir kısmı KOBİ’lerimize istihdam sözü verdi, bir kısmı da KOBİ’lerimize özel paketler hazırladı” açıklamasını yaparak, Türkiye’yle birlikte dünyanın da içinde bulunduğu zor zamanlarda birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini belirtti. Tüm e-ticaret sitelerini söz konusu dayanışma kampanyasına davet eden Pekcan, “Bu zor zamanları devletimizin desteği, birlik, beraberlik ve dayanışma ile daha güçlü olarak atlatacağımıza yürekten inanıyoruz” şeklinde ifade etti.

Ayrıca bilindiği üzereKOSGEB’in kredi destek programından faydalanacak olan ve bankalara ödemeleri devam etmekte olan 136 bin Kobi’nin kredi taksitleri 3 ay ertelenmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında ekonomik konular da ele alınmıştı. Koronavirüsün ekonomiye etkileri ve bu konuda alınabilecek kararlar değerlendirilmişti. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada vergi, sigorta ve kredi geri ödemelerinde sağlanan kolaylıklara bir yenisinin daha eklendiğini ve KOBİ’lere, banka kredi ödemelerini erteleme fırsatı verdiklerini söylemişti. Bankalara kredi ödemeleri devam etmekte olan  işletmelerin nisan, mayıs ve haziran aylarındaki kredi taksitlerinde 3 ay erteleme yapıldığı açıklandı. Kredi kullanan 136 bin 255 işletme olduğu biliniyor. Bu işletmelerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemesi ertelenen borçları 713 milyon liraya tekabül ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da bugün bir açıklama yaparak ertelemeyi duyurdu. Varank sosyal medya üzerinden, 2KOVID-19’un ekonomik etkilerini azaltmak için kritik bir adım attık. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni tedbirle; KOSGEB’in Kredi Destek Programından faydalanan işletmelerin nisan, mayıs ve haziran taksitleri 3 ay ertelendi. 136 bin 255 işletmeye şimdiden hayırlı olsun!’ şeklinde paylaşım yaptı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı