Gündem

Bakanlıkların Teşkilat Yapısı Değiştirildi! Neden ?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ nın teşkilat yapısına yeni düzenlemeler getirildi. ‘Bir takım Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Düzenleme Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ Resmi Gazete’de yapınlandıktan sonra yürürlüğe girmiş oldu.

Bu değişikliklere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığına, ‘devlet geliri politikasının planlaması, programı, genel ekonomik politikası ve stratejiler çerçevesinde oluşturulma aşamasında koordinasyonunun planlanması, uygulamanın izlenmesi, vergi kaybı ile birlikte kayıt dışı ekonomik faaliyetlerinin tespit edilmesi ve bunların önlenmesi maksadıyla risk analizi yapılması’ görevleri de verilmiş oldu.

Bu kararname ile birlikte bakanlığın hizmet birimleri arasındaki Risk Analizi Genel Müdürlüğü de eklenmiş oldu. Yeni oluşturulmuş olan Genel Müdürlüğü’n görev ve yetkileri de belirlenmiş oldu. Buna göre, Risk Analizi Genel Müdürlüğü, vergi kayıp ve kaçağı ile kayıt dışı ekonomik faaliyetleri araştırabilecek, bu konuda alakalı kamu kurum ve kuruluşlarının koordinasyonunu sağlayacağı gibi risk analizi ve değerlendirme çalışmalarını da yürütecek, bu maksatla risk senaryoları hazırlanabilecek.

 

Vergi Denetim Kuruluna ait yeni daireler

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’ nın yapısında da önemli değişikliklere yer verildi. Konuyla alakalı olarak başkanlık, grup başkanlıkları yerine daire başkanlıklarından oluşturulabilecek.

Kurul içinde, Bakan onayı ile doğrudan başkanlığa bağlı olmak denetimde, Vergi Kaçakçılığı Denetimleri’nde, Vergi İadeleri Denetimleri’nde ve Sektörel Denetim Daire Başkanlığı’ nda kurulabilecek.

Bu daire başkanlıklarının kurulacağı zamana kadar, daha öncesinde görevleri yürütmekte olan grup başkanlıkları faaliyetlerine devam edebilecek. Başkanlığa görüş bildirilmek maksadıyla Danışma Komisyonu Kurulması da söz konusu olabilecektir.

Bu kararnamey ile, Hazine Kontrolörleri Kurulu ve Teftiş Başkanlığı’ nın yapısı ve mali ve sosyal haklarında da düzenlemeye gidildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığına Yeni Genel Müdürlük Geliyor

Bir diğer yandan kararnameyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nın hizmet birimleri arasına yeni olarak Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü de eklenmiş oldu.

Bu genel müdürlük ile, bakanlığın hedef ve politikalarına uygun şekillerde bilişim hedeflerini belirleyecek, bakanlığın mevcut bilişim altyapısının kurulumu, bakımı, ikmali, geliştirilmesi ve güncellenmesi ile ilgili işleri yürütecek, haberleşme ve siber güvenliğini sağlayabilecek. Bu maksatla, söz konusu genel müdürlüğe ilişkin kadrolar da belirlenmiş oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı