Gündem

Bakanlıktan Son Dakika Karantina Açıklaması!

Koronavirüs dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 45 ildeki 156 yerleşim devam ediyor. 156 yerleşimde koronavirüs dolayısıyla karantina devam ederken 5 ildeki 6 yerleşim yerinde ise karantina sona erdi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ise şu şekilde;

“Karantina tedbirleri 45 ilimizdeki 2 ilçe merkezi, 6 belde, 92 köy, 47 mahalle ve 9 mezra olmak üzere toplam 156 yerleşim yerinde uygulanmaktadır. Toplam 5 ildeki 6 yerleşim yerinde karantina uygulaması sona erdirilmiştir. Söz konusu karantina uygulamaları tedbir amaçlı olup koronavirüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek ve yerleşim yerlerindeki sosyal izolasyonu sağlamak üzere alınmıştır.”

Koronavirüs nedeniyle sosyal medya üzerinden yalan, yanlış ve eksik haberler paylaşılmaya devam ediliyor. Son olarak 65 yaş ve üstü kişilerle dalga geçerek paylaşımlar kişiler hakkında işlem yapılmıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre provakatif paylaşımlara soruşturma açıldı. Son 21 günde3 bin 576 hesap incelendi 229 kişi yakalandı.

Son olarak İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine koronavirüs nedeniyle olumsuz etkilenen sokak hayvanları için de yeni bir genelge gönderildi. ‘Sokak Hayvanları’ konulu genelgede hayvan barınaklarına, park ve bahçelere, sokaklara düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması, bu alanların dezenfekte edilmesi ve vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması istendi.

Sosyal izolasyonun sağlanması için alınan tedbirlerle birlikte pek çok lokanta ve restoran, cafe kapatılmış ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak konusunda uyarılar yapılmıştı. Bu uyarılarla birlikte de tedbir amaçlı 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altının sokağa çıkması yasaklanmıştı. Bu durumda sokaklardaki sosyal hareketliliğin azalması sokak hayvanlarını da olumsuz etkiledi. Bu durum sonucunda da İçişleri Bakanlığı sokak hayvanları için genelge yayınlayarak onları da unutmadığını belirtti.

20 Yaş Altına Yayınlanan  Ek Genelge’yi Hatırlayacak Olursak

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda 20 yaş ve altının sokağa çıkması yasaklanmıştı. Sokağa çıkma yasağını uygulamayanlara ise adli ve idari ceza uygulanacağı açıklanmıştı.

Ancak sonrasında yayınlanan ek genelgeler ile bazı istisnai durumlar belirtildi. 20 yaş altı için de ek genelge yayınlandı.Buna göre 18-20 arası yaş kamuda çalışanlar ve özel sektörde düzenli çalıştığını belgeleyenler ve mevsimlik tarım işçileri yasaktan muaf oldu.İçişleri Bakanlığı Giriş-Çıkış Yasakları ile ilgili valiliklere ek bir  genelge gönderdi. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre Zonguldak ve 30 şehrin giri-çıkışları kapatılmıştı.Fakat İçişleri Bakanlığı’nın ek genelgesine göre taburcu olanlar, birinci derecede yakın akarabası vefat edenler ve terhis olanlar izin belgesi alabilecek.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında gün geçtikçe çeşitli tedbirler ve kararlar alınmaya devam ediliyor. Son alınan karara göre bilindiği üzere daha önce 65 yaş ve üstü için getirilen sokağa çıkma yasağı dün itibariyle 20 yaş ve altı için de uygulanmaya başlandı. Konuyla ilgili dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya şu şekildeydi; Sokağa çıkma kısıtlamasını da 20 yaş altına çektik. 1 Ocak 2000 doğumlulardan sonrası da bu geceden itibaren sokağa çıkamayacaktır.”

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı