Gündem

Bakanlıktan Yeni Genelge!

Koronavirüs konusunda en önemli hususlardan biri de tek kullanımlık eldiven ve maske atıklarının yol açtığı çevre kirliliği ve eldiven, maske gibi hijyenik malzemelerin kullanılıp atıldıktan sonra çevreye virüs yayma tehlikesi taşıyıp taşımadığı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atıkların yönetimi ile ilgili genelge yayımladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, tek kullanımlık maske, eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin genelge yayımlandı.

Bakan Kurum şu şekilde açıklama yaptı;

  • ‘Maske ve eldiven atıkları, kurum ve işletmelerin giriş çıkışları ile ortak kullanım alanlarında biriktirilecek.
  • Sağlık kuruluşlarının karantina bölümlerindeki atıklar ‘tıbbi atık’ olarak yönetilecek ve diğer atıklar ile karıştırılmaması sağlanacak.
  • Ev ve iş yerlerindeki maske ve eldiven atıkları en az 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edilecek.’

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamalarında maskenin evdeki bir pamuklu kumaştan da yapılabileceğini fakat maske takmanın riski yüzde yüz ortadan kaldırmadığını belirtmişti.

Evde Korona Virüs Maskesi Nasıl Yapılır ?

Evde Korona Virüs Maskesi Nasıl yapılır? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Basit işlemlerle evde Korona virüsten korunma maskesi yapılabilir.

Korunmak için önerilen ve kullanılan yöntemlerden birinin de maske olduğu biliniyor. Korona virüs dolayısıyla fiyatı oldukça yükselen maskenin evde de yapılabilmesi mümkün mü? sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Evde de basit bir yöntemle ve basit malzemelerle Korona virüsten korunmak için maske yapılabilir.

Evde Korona Virüs Maskesi Nasıl Yapılabilir? Hangi Malzemeler Gerekir?

Sadece paket lastiği ve kağıt havlu kullanarak gayet basit bir yöntemle evde Korona virüsü maskesi yapılabilir.

Öncelikle yüzünü kapatabilecek büyüklükte bir parça kağıt havluyu yelpaze şeklinde katlayıp sağ ve solunda iki cm boşluk belirliyoruz.. Sağ ve sol kısmındaki boşlukların arasından paket lastiği geçirip bir zımba yardımıyla lastiği kağıt havluya tutturuyoruz. Lastikleri kulağımızdan geçirdikten sonra yelpaze şeklinde katlanan kağıt havlunun orta kısmı açılacak ve ağzını, burnunuzu koruyacak şekilde kapatacaktır.

Maske Korona Virüs’ten Korunmada Ne Kadar Etkili ?

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Corona virüsün ülkemizde de görülmesi üzerine hijyen ve temizlik malzemeleri oldukça önemli bir yere sahip olmaya başladı. Maske de virüsten korunmak için önerilen yöntemlerden biri. Öyle ki dünyanın pek çok yerinden insanlar eczaneler önünde maske almak için kuyruklar oluşturuyordu. Bu da bazı fırsatçı firmaların fiyatı fahiş derecede artırmasına sebep olmuştu. Bu duruma Sağlık Bakanlığı çözüm bularak maske satışı yasakladı. Artık E-Devlet aracılığıyla ücretsiz maske dağıtılabilecek. Aynı zamanda evde de gayet basit şekilde maske yapmak mümkün. Evde yapılan maske ile birlikte mutlaka ellerin sık sık yıkanması, kalabalık ortamlara mecbur oldukça girilmemesi, antibakteriyel jellerin kullanılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de oldukça önem teşkil ediyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı