Gündem

Batman’da İnsansız Hava Aracı Düştü

İnsansız Hava Aracı kimsenin bulunmadığı bir alana düştü. KAza herhangi bir can kaybına neden olmadı. Batman’da İnsansız Hava Aracı’nın düşmesine neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor.

İHA olarak bilinen İnsansız Hava Aracı Batman 14. İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığı’ndan kalkmıştı. İHA, Batman’da kısa bir zaman önce hizmete giren yeni oto galericiler sitesinin arka tarafındaki tarlaya düştü.

Kaza gerçekleştikten hemen sonra olay yerine çok sayıda itfaiye ve güvenlik güçleri sevk edildi. Tarlada kimsenin bulunmamasıyla büyük bir felaketin kıyısından dönülmüş oldu.

İnsansız Hava Aracı Neden Düştü?

Milli Savunma Bakanlığı, kazanın sebebinin henüz bilinmediğini ancak kaza kırım ekiplerince inceleme başlatıldığını ve herhangi bir can kaybının bulunmadığını açıkladı.

İnsansız Hava Aracı Nedir?

İnsansız hava aracı, canlı bir pilotu bulunmayan bir insansız araç türüdür. Genellikle insanlar için tehlikeli ya da zor olan görevlerde kullanılırlar. En basit haliyle drone da birer insansız hava aracıdır. Ancak İHA’lar genellikle askeri uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış olmalarıyla bilinirler. Türkiye’de ise bu araçlar Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı tarafından genellikle terörle ve kaçakçılıkla mücadelede kullanılmaktadır.

İnsansız Hava Aracı Nasıl Çalışır?

İnsansız Hava Araçlarının en büyük avantajı yerden oldukça yüksekten ve uzaktan görev yapabiliyor olmaları. Bu araçların sesleri duyulmuyor ve kendileri çoğu zaman görünmüyor. Araçların belirli sebeplerle yönlendirildikleri ya da devriye yaptıkları bölgelerden elde ettikleri görüntüler eş zamanlı olarak aktarılıyor.

Veri taburlarınca incelenen görüntülerin ardından istihbarat ve harekat birimleri tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hedeflere Silahlı İnsansız Hava Uçakları tarafından ateş ediliyor.

Bu araçları diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de bir insan tarafından kullanılmaya gerek duymamaları, dolayısıyla pilotların fiziki kısıtlamalarından etkilenmeden daha uzun süre uçuş gerçekleştirebilmeleri.

Dünyada pek çok farklı ülkelerde üretimi gerçekleştirilse de bu araçların üretiminde öncü olan ülkeler Amerika ve İsrail. İnsansız hava araçları genel olarak iki gruba ayrılıyor. Bunlardan biri uzaktan kontrol edilen, diğeri ise belirli bir rota üzerinde kendiliğinden ilerleyen araç türü. En çok askeri amaçla kullanılan bu araçların, bunun yanında yangın söndürme gibi farklı alanlarda da kullanılması da çok yaygın bir durum. İnsansız hava aracı kullanımları son yıllarda özellikle yurtdışında, sivil ölümlerine sebep oldukları gerekçesiyle, büyük tartışmalara sebep oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı