Gündem

Bayramdan Sonra Normalleşme Süreci Nasıl Olacak?

Bayram sonrası normalleşme süreci ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Koronavirüs vaka ve ölüm sayısının düşmesinin ardından yeniden normalleşme planları ile ilgili ayrıntılar gündeme geldi.

4 aşamalı normalleşme planına bakılacak olursa;

  • Birinci aşama 11 Mayıs 2020’de başladı.
  • İkinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos 2020,
  • Üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık 2020,
  • Dördüncü aşama ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlandı.

Bilindiği gibi Ramazan Bayramı dolayısıyla 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu yasağın ardından günlük vaka sayısının 500’e düşmesi bekleniyor. Günlük vaka sayısının 500 ve altına düşmesi halinde ise Haziran ayında yeni esneme kararları gündemde olacak.

Hatırlanacağı gibi; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son Bilim Kurulu toplantısının ardından “Bayramdan sonra daha özgürüz” müjdesini vermişti. Son verilere göre 25 ilde bir haftadan beri yeni vaka görülmediği ve 50 ilde ise her gün görünen ek vaka sayısının 10 civarında olduğu belirtildi. İstanbul’da ise bazı ilçeler dışında vaka sayısında gerileme yaşandığı belirtiliyor. Bağcılar, Esenyurt, Esenler, Küçükçekmece, Beylikdüzü gibi ilçelerde risk hala devam ediyor. Uzmanlar, “Vakaların kaynağını bildiğimiz noktaya geldik. Bir yerde bir artış varsa hemen nedenini buluyoruz. Hemen o çevrede önlem alıp durumu kontrol altına alabiliriz” açıklaması yapıyor.

Belirtilenlere göre ilk konulan yasak en son  kaldırılacak. Okullar, bazı kamu kurumlarının faaliyetleri, adliyeler, 65 yaş üstüne ve gençlere getirilen sınırlamalar, düğün ve kapalı alan aktiviteleri, en son aşamada izin verilecek uygulamalar olacak. Bayramdan sonra 65 yaş üstüne marketler, AVM’ler ve toplu taşıma araçlarının yasaklanarak, kısmi serbestinin gündeme geleceği belirtiliyor. İzin günlerinin sayısı arttırılacak, araba kullanmalarına veya kurallara uyarak çalışmalarına izin verilebilecek.

Öte yandanKoronavirüs salgınıyla birlikte faaliyetlerine ara veren otel ve restoranların normalleşme süreci ile birlikte açılış tarihlerine dair detaylar belli olmaya başladı. Belirtilenlere göre önümüzdeki hafta açıklanması beklenen hijyen genelgesini sağlayan otel ve restoranların 27 Mayıs’ta tekrar faaliyete başlaması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’na göre; “Masalar arası en az 1.5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılacak. Yemek masaları ve mobilyaları, masa üstü ekipmanlar her müşterinin ardından alkol bazlı ürünler ile temizlenecek. Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik yer alacak. Mutfaklar temizlik protokolüne sahip olacak düzenli kayıt altına alınacak. Gıda girdi kabul, hazırlık, işleme ve servis-sunum proses basamaklarına istinaden uygulanması gereken gıda güvenliği gereklilikleri tanımlanacak. Her gün numuneler alınacak ve incelenecek. Personele koruyucu kıyafet verilecek ve her gün ateşi ölçülecek.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı