Gündem

BDDK’dan Altın Alımı İçin Yeni Karar!

Tüm dünyanın ekonomik anlamda da ciddi sıkıntılar yaşadığı bu süreçte ülkemizde bu dönemin en az ekonomik hasar ile atlatılması için çeşitli adımlar atılıyor. Son olarak BDDK “Yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacak” açıklaması yaptı.

BDDK’dan yapılan açıklamada;

‘Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 21.05.2020 tarih ve 9033 sayılı Kararı ile finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen; 22.05.2020 tarihinden itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gr ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine ve konunun Kuruluş Birlikleri vasıtasıyla tüm bankalara duyurulmasına karar verilmiştir.Kamuoyuna saygı ile duyurulur.’ denildi.

Geçtiğimiz hafta ise bazı vatandaşların korona virüs ile mücadelenin sürdüğü bu zorlu süreçte bankalar ile ilgili yaşadıkları sıkıntının ardından şikâyette bulunması üzerine BDDK tarafından 15 bankaya toplam 19 milyon 650 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

BDDK tarafından yapılan açıklamada; ‘Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından Kurumumuza iletilen şikayetler incelenmiştir. Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında Kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen Raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak Kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 14.05.2020 tarihli ve 9021 sayılı Kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 148 inci maddesinin (b) bendi uyarınca 15 bankaya toplam 19 milyon 650 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu şikâyetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir.’ denildi.

BDDK, TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen BNP Paribas, Citibank ve UBS bankaları için getirdiği swap yasağını bankaların söz konusu yükümlülükleri yerine getirmesi sebebiyle kaldırdı. Fakat üç bankayla ilgili inceleme ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben geçen hafta döviz işlemi gerçekleştirmesi yasaklanan 3 banka ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Akben; “Üç banka yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağı kaldırılabilir ama soruşturma sürecek. Manipülasyon girişimlerine karşı koymaya kararlılıkla devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Akben ayrıca; “Manipülasyon girişimlerine karşı koymaya kararlılıkla devam edeceğiz.Üç banka yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağı kaldırılabilir ama soruşturma sürecek. Finansal istikrarın zarar görmemesi için AB normlarında tedbir aldık. Yönetmeliğinin muhatabı manipülatif bankacılık işlemleridir. Amacımız haber ve analize dayalı yorumları engellemek değildir. Salgın şartları düzeldiğinde uygulamalar eski haline dönecek. Bankaların asli fonksiyonlarını yerine getirmeye dönük yaklaşımımız devam edecektir.” şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı