Gündem

Bekçilerin Yeni Unvanı Ne Olacak?

Polis Akademisi Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu mahalle bekçileri hakkındaki raporda, “Bekçilerin mahalle muhafızı, polis yardımcısı veya mahalle polisi” gibi unvanlara sahip olmak istediklerini belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Polis Akademisi Başkanlığı, mahalle bekçileri hakkında ‘‘Güvenliğin Kurumsal Yönetiminde Destekleyici Polislik- Bekçilik Örneği’’ başlığı bulunan bir rapor düzenlendi. Raporda şu bölüm dikkat çekti, “Mahalle bekçisi unvanına sahip olan kişiler, ‘’bekçi’’ unvanının görev ve yetkilerini tam anlamı ile yansıtmadığını belirtti ve ‘mahalle polisi, mahalle muhafızı, koruma polisi veya polis yardımcısı’ tarzında unvanlar kullanmak istediği” açıklaması yapıldı.

Bu raporda mahalle bekçisi sayısının da 30 bine yaklaştığına da yer verildi ve “20’li yaşlardaki gençlerin bekçilere karşı tutumunun olumsuz sayılabilecek duygu ve düşünceler beslediği” açıkça belirtildi. Hazırlanmış olan bu raporda, 20’li yaşlardaki gençlerin, görevini yapmak için uğraşan bekçilere zorluk çıkarabildiği üstüne basa basa vurgulandı.

 Orta yaş grubunda bulunan vatandaşlarımızda görülen nostaljik ve olumlu düşüncelere, bekçilik faaliyetini kendisi deneyimleme ve görme imkanına sahip olamamış gençlerde görülmemesi normal sayılabilecek bir durumdur” açıklaması yapıldı.

İDARİ YAPTIRIM YETKİSİ NE OLACAK?

İsmail Arı’nın yapmış olduğu habere göre, bekçilerin şikâyet ettikleri konular da raporda yer verilmiştir, motorlu araçları olmaması sebebi ile zorlandıklarını söyleyerek şu ifadelerde bulundu: “Örnek verecek olursak bekçilerin, gecenin geç saatlerinde aracında yüksek sesle müzik dinleyen ve mahalle sakinlerini rahatsız eden kişiye Kabahatler Kanunu hükmünce işlem yapma yetkileri yoktur. Buna bir çözüm getirmek için bekçilere polisin yetkisi dâhilinde bulunan idari yaptırım tutanağı düzenleme yetkisi verilmesi doğru olacaktır.” Dedi.

Bu raporda, “Bekçilerin, GBT sorgusu yapamadıklarını ve kendileri yerine polisin gelmesini söyleyen kişilerle karşılaşabilmektedir. Bu sebeple çeşitli yöntemlerle farkındalık düzeyi güçlendirilebilir” ifadelerine yer verildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı