Gündem

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçi adayları için İçişleri Bakanlığı tüm illerden gelen ihtiyaç talepleri doğrultusunda kontenjan açıyor. Açılan kontenjanlar doğrultusunda Polis Akademisine alım yetkileri verilirken, adaylardan bu süreçte 6 aşamalı süreçten geçmeleri isteniyor.

İlk aşamada internet üzerinden ön başvurular gerçekleştiriliyor. Alım ilanları yayınlandıktan sonra E-Devlet üzerinden giriş yaparak ön başvurusunu gerçekleştiren aday için süreç başlarken, ön başvuru sürecinde kesinlikle posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

İkinci aşama için Polis Akademisi ilana başvuran adayları şahsen başvuru yapmaları için oluşturduğu takvimi (https://pa.edu.tr) adresinden duyurmaktadır. İkinci aşama doğrultusunda ön sağlık kontrollerinin yapılacağı için ilgili evrakların ve kıyafetlerin adayların yanlarında olması gerekmektedir.

Üçüncü aşamada ön sağlık kontrollerinden geçen adayları yazılı sınavdan yeterlilik puanını alması gerekmektedir. Sınavda Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konuları yer alacak olup sınavı MEB gerçekleştirecektir.

Yazılı sınavdan başarılı olan adaylar dördüncü aşamaya geçmeye hak kazanacaktır ve Fiziki yeterlilik aşaması olarak adlandırılan dördüncü aşamaya geçiş sağlanacaktır. Polis Akademisi tarafından parkur şartları sağlanıldığı için bu bilgilere akademinin internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Beşinci aşamada genel kurul tarafından belirlenen ve düşünme yetisi, olaylara tepkisi ve genel kültür bilgisini ölçümlemek amacıyla adaylara önceden belirlenmiş sorular çektirilir. Soruların cevaplanması için belirli bir süre verilirken adayların konuşması esnasında ki tepkileri dahil kuracağı cümlelerin netliği ve sunum becerisine dikkat edilir. Tüm aşamalardan başarılı olan adayların sonuçları Polis Akademisi web sitesinden açıklanacaktır.

Bekçi Alımlarında Genel Şartlar

  • En az 167 cm boya sahip olmak
  • Askerliğini yapmış olmak
  • Başvurduğu il sınırları içerisinde bir yıldan fazla ikamet ediyor olmak
  • En az lise mezunu veya dengi okuldan mezun olmak
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı