Gündem

Beklenen Gün Geldi! Bakanlık Onay Verdi, Hareketlilik Başladı!

Koronavirüs dolayısıyla birçok tedbir alındı ve pek çok alanda çeşitli ertlemeler yapıldı. Hayatın her alanını etkileyen koronavirüs sebebiyle bilindiği üzere celp ve terhisler de ertelenmişti. Milli Savunma Bakanlığının koronavirüsle mücadele kapsamında bir ay ertelediği terhisler bugün başladı. Terhis olan askerler, 15 Temmuz Şehitler Otogarı’ndan otobüslerle memleketlerine dönmeye başladı.

Öte yandan uzun süredir askerlik yerleri ile ilgili açıklamalar merakla beklenmekte. MSB Askeralma Genel Müdürlüğü’nün resmi açıklama ve duyurulara yer verdiği asal.msb.gov.tr adresi üzerinden Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 celp ve sevk dönemlerinde sevke tabi askerlik yükümlülerinin seçim ve sınıflandırma sonuçlarını içeren askerlik yerleri paylaşılacak.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan duyuruya göre Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 sevk ve celp dönemlerine ilişkin sınıflandırma sonuçları (askerlik yerleri ) 28 Mayıs 2020 yani bugün e-devlet üzerinden açıklanacak. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfadaki arama kısmına “Milli Savunma Bakanlığı” yazarak arama yapılması gerekiyor. Ekrana yansıyan sekmeden ya da “e-Hizmetler” kısmından da ilgili bakanlığa ulaşılabilir.

Sayfanın üst kısmında “Hizmet adı” kutucuğu beliriyor. Askerlik görevini kısa dönem olarak ifa edecek olan askerlerin, “Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama”, uzun dönem olarak askerlik yapacak yükümlülerin ise “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” ifadesini yazarak karşılarına çıkan linke tıklamaları gerekiyor. Linke tıklandıktan sonra ekrana gelen “Er Sınıflandırma Sonucu” ve Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu” sayfaları aracılığıyla askerlik yapılacak yere ulaşılabilir.

  • Er ve erbaşlar için 1. grup sevk tarihi 5 Haziran 2020 olacak. İlk grup sevk belgesini 1-5 Haziran tarihleri arasında alabilecek.
  • Haziran grubu bedelli askerler için sevk tarihi ise 20 Haziran 2020 olacak. Bu grup ise 16-20 Haziran tarihleri arasında sevk belgelerini alabilecek.
  • Yedek subay ve astsubay adayları, er ve erbaşların ikinci grubu ve ertelenen nisan grubu bedelli askerler için sevk tarihi ise 29 Haziran 2020 olacak. Bu grubun sevk tarihleri ise 25-29 Haziran olacak.

Son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Akar; Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı şekilde 31 Mayıs’tan itibaren terhisleri, 5 Haziran’dan itibaren celp işlemlerini, 14 Haziran’da Milli Savunma Üniversitesi sınavının ve 20 Haziran’dan itibaren bedelli askerlik için seçilen gençlerimizin Silahlı Kuvvetlerine kabulünü planladık. Bunları büyük bir dikkat ve hassasiyetle takip ediyoruz. Herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden bu sürecin sağlıklı, başarılı, etkin bir şekilde gerçekleşmesine gayret göstereceğiz” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı