Gündem

Belçika’da Kediye Sahibinden Corona Virüs Bulaştı

Corona virüsü salgını başladığından bu yana virüsün hayvandan insana ya da insanlardan hayvana bulaşıp bulaşmadığı hep bir soru işareti oldu. Ancak Belçika’dan gelen haber bu soruların bir kısmına cevap veriyor. Virolog Steven Van Gucht ilk defa bir kediye sahibinden corona virüs bulaştığını bildirdi.

Belçika’nın Valon bölgesinde tespit edilen vakada hasta corona virüs şikayetiyle hastaneye gitmeden önce kedisiyle temas halinde bulunuyor. Daha sonrasında hasta ishal, nefes darlığı ve ateş şikayetleri sonrasında hastaneye başvuruyor. Daha sonrasında kendisine corona virüs teşhisi koyuluyor. Belirli bir süre sonra hastanın kedisinde de aynı belirtiler görülmeye başlanıyor. Kedi üzerinde yapılan tetkiklerde kedinin dışkısında corona virüs tespit edildi.

Virolog virüsün hayvanlar veya başka bir canlıdan insana geçmesinin mümkün olmadığını bu sebeple korkuya gerek olmadığını belirtmiştir. Steven Van Gucht’un açıklamanın detayları ise şöyle: “Bunun yaygın olduğuna dair hiçbir belirti yok. Bunun hayvandan insana değil, insandan hayvana geçiş olduğunu belirtmek gerekiyor. Virüs normal olarak hayvandan insana geçmez”

Kedinin son durumuyla ilgili de açıklama yapan doktorlar durumunun iyi olduğunu ve iyileşme sürecinde olduğunu belirttiler.

Mutasyon Geçirmeden Önce Hayvandan İnsana Bulaşabiliyordu

Corona virüs yaklaşık 500 çeşidi olan bir virüs grubudur ve hayvanlar arasında son derece yaygındır. Özellikle tarım hayvanları arasında da yaygın olan corona virüs, tavuk, horoz, inek gibi hayvanlarda da görünmektedir. Bu durum tarım ekonomisi için de büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Virüsü ilk olarak teşhis eden Leo Poon corona virüsün muhtemelen ilk olarak vahşi bir hayvanda görüldüğünü ve daha sonrasında farklı temas yollarıyla bir insana bulaştığını varsaymaktadır. Daha sonrasında corona virüste tıpkı insanlar gibi yaşamını sürdürebilmek için zamanla mutasyona uğrayarak insandan insana bulaşır bir forma gelmiştir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı