Gündem

Benzin Fiyatlarında İkinci Büyük İndirim Yapıldı

Benzin fiyatlarında ikinci büyük indirim yapıldı. EPGİS,( Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası) benzinin litre fiyatında 51 kuruş daha indirim olduğunu açıkladı.

10 Mart’ta benzinin litre fiyatında 60 kuruş motorinin litre fiyatında ise 56 kuruş indirim yapılmıştı. İkinci indirim ise bugün yapıldı. Benzine51 kuruş daha indirim yapıldı.

Benzine 3 günde 1,11 TL İndirim Yapıldı

Yapılan ikinci indirimin ardından benzine 3 günde toplamda 1,11 TL indirim yapılmış oldu. Bu indirim ile benzinin fiyatı İstanbul’da 6,04’dan 5,53 liraya İzmir’de  6,14 liradan 5,63 liraya Ankara’da ise 6,13 liradan 5,62  liraya düşmüş olacak.

Benzin Fiyatlarında İkinci Büyük İndirim Yapıldı

Benzin Motorinden Daha Ucuz Satılacak

Motorinde herhangi bir indirim gerçekleşmedi. Bu durumda benzinin litre fiyatı motorinden daha ucuz olacak. Motorin İstanbul’da 5,67; Ankara’da 5,74; İzmir’de 5,75 liradan satılmaya devam edilecek.

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, ÖTV’de değişiklik olmaması halinde 14-03-2020 tarihinden itibaren benzinde 51 kuruş indirim gerçekleşeceğini açıkladı.

Başkan Erdoğan ilk indirimi “Buradan bir müjdeyi de duyurayım. Bu geceden itibaren benzinde 60 kuruş, motorinde 55 kuruş indirimi uygulamaya alacağız” şeklinde duyurmuştu.

Benzin Fiyatlarında İkinci Büyük İndirim Yapıldı

Petrol Son 30 Yılın En Düşük Seviyesinde Seyrediyor

Petroldeki düşüş hem cari açığa hem de benzin fiyatlarına yansıması ile araç kullanıcılarına yaradı.

Bilindiği gibi petrol fiyatları son 30 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. Çin’de görülen Koronavirüs’ten dolayı petrolün talebi azalmış ve bu da petrol fiyatlarını düşüşe geçirmişti. . OPEC’te anlaşma sağlanamamasından dolayı petrolün fiyatı yüzde 25 düşerek 31 dolar olmuştu. Bu düşüş doğal olarak motorin ve benzin fiyatlarına da yansıdı.

Benzin Fiyatlarında İkinci Büyük İndirim Yapıldı

Brent petrolün varil fiyatı  31,27 dolara kadar geriledi. Fiyatlardaki sert düşüş ile, OPEC , (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü )ve OPEC dışında petrol üretilen bazı ülkelerin Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı toplantıda, üretim kesintisi kararı alınamamasına neden olmuştu. Toplantı 7 saat sürmüştü. Suudi Arabistan önderliğindeki OPEC’in önerisine  Rusya önderliğindeki OPEC dışı ülkelerin itirazı sonucu iki grup arasında anlaşma sağlanamamıştı.

Benzin Fiyatlarında İkinci Büyük İndirim Yapıldı

Ayrıca Çin’in Wuhan kentinden başlayıp tüm dünyaya dağılan ve henüz somut bir tedavisi bulunmayan Koronavirüs ham petrol tüketimini olumsuz etkileyerek fiyatta düşüşe sebep oldu. Daha pek çok alanda üretimin durmasına sebep olan virüsün etkisini ne zaman kaybedeceği, üreticilerin yeniden üretime ne zaman başlayacağı da merak konusu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı