Gündem

Berat Albayrak: Kısa Çalışma Ödeneğiyle 3 Ay Maaş Desteği Verilecek!

Corona virüs sadece halk sağlığını değil, ekonomiyi de tehdit ediyor. Corona virüs sebebiyle çoğu iş yeri ya işçi çıkartıyor ya da işçilerine ücretsiz izin vermek zorunda kalıyor.

Corona virüs nedeniyle pek çok insan işsiz kalma korkusu yaşıyor. Hemen hemen her sektörü etkileyen corona virüs, tüm dünyada ekonomik krize neden oldu.

Ücretsiz İzin Yerine Kısa Çalışma Ödeneği

Berat Albayrak, işverenlerin ücretsiz izin vermek yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlanabileceğini duyurdu.

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, faaliyetlerini azaltmak ya da durdurmak zorunda kalan işletmelerde çalışan vatandaşlar için 3 ay maaş desteği verileceğini duyuran Albayrak, Twitter’da yaptığı paylaşımla bütün firmaları, çalışanlarını ücretsiz izne çıkartmak yerine kısa çalışma ödeneğine başvurmaya çağırdı.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa çalışma ödeneğinin başvuruları İŞKUR üzerinden yapılabiliyor. Bütün işverenlerin başvurabildiği ödeneğe sigortalı çalışanlar değil, işverenler başvurabiliyor. Kısa çalışma ödeneğine başvurmak için herhangi bir çalışan sayısı limiti bulunmuyor yani isteyen her işveren başvuru yapabiliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödenekle ilgili yaptığı açıklamada başvuru sürecinin de mümkün olduğunca hızlı ve kolay olacağını belirtmişti. İşverenlerin evrak yükünü azaltmak için belge sayısı azaltıldı ve başvuru formu da sadeleşti. Selçuk, işverenlerin çalışanlarını koruma amaçlı başvuru yapmalarını istedi.

Formda eksik olmadığı takdirde başvuru sürecinin de hızla tamamlanacağını belirten Selçuk, “İşverenlerimiz ve sigortalı çalışanlarımız endişelenmesinler, biz onları desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Sektör Ayrımı Yok!

Kısa çalışma ödeneğine başvuruda sektör ayrımı olmadığını belirten Zehra Zümrüt Selçuk, her sektörden işletmenin başvurabileceğini belirtti. Çalışanların 450 prim günü ve 60 gün hizmet akdini tamamlamaları gerektiğini söyleyen Selçuk, faaliyetlerini yavaşlatan, durduran bütün işletmelerin küçük ya da orta ölçekli olup olmadığı fark etmeden kısa çalışma ödeneğine başvurabileceğinin altını çizdi.

Kısa çalışma ödeneğinin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacağını söyleyen Selçuk ayrıca, kısa çalışma ödeneğinin sigortalının son 12 aylık prime esas kazancı üzerinden hesaplandığını ve bunun ortalaması alındığını belirtti. Sigortalının günlük ortalama brüt kazancı üzerinden %60 olarak hesaplandığını yani asgari ücretlinin aldığı net ücretin %75’ine tekabül ettiğini söyleyen Selçuk, brüt %60 denildiğinde kazancın %60’ı gibi algılandığının ancak net olarak %75 oranında alınacağının altını çizdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı