Gündem

Bi’Komşu Bi’Komşu’nun Faturasını Ödüyor!

Faturalarını ödeyemeyen ya da ödemekte zorlanan ailelere yardım etmek isteyen yardımseverler bu sistem üzerinde bir araya geliyorlar. ‘ Bi’ Komşu‘ isimli bu uygulamayı hayata geçiren kişiler komşuluk anlayışını canlandırmayı amaçlıyorlar.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü‘nden mezun dört arkadaş Aykut Hocaoğlu, Berkhan Ağar, Emrecan Durmaz ve Ezgi Azdar Onur corona virüsün yüzüden ekonomi sıkıntısı çeken ailelere ulaşabilmeyi hedefliyorlar.’ Bi’Komşu‘ uygulamasının temel amacının ” herkes kendi yakın çevresine gücü yettiği kadar destek olsa bu çığ büyümeden komşular arasında çözülebilir” olduğu belirtildi. ‘Bi’ Komşu’ (bikomsu.com) uygulaması bu sayede hayata geçti.

Uygulama 13 Nisan da saat 13:04’te faaliyete geçti. Uygulamaya 45 ülkeden ulaşım sağlandı ve üç bine yakın fatura talebi oluşturuldu. Bu uygulama sayesinde 315 fatura ödemesi gerçekleşmiş oldu.

Corona virüsü sebebiyle ücretsiz izne ayrılan, dükkanını kapatmak zorunda kalan ya da başka bir nedenle faturalarını ödemekte zorlanan ailelere bu uygulama sayesinde yardım eli uzatılıyor. ‘Bi’Komşu‘ uygulaması ihtiyaç sahibi kişiler ile yardımseverleri bir araya getirmeye aracı oluyor.


‘Bi’ Komşu
‘ uygulamasının kurucularından olan Aykut Hocaoğlu :
“Sağlık açısından zengin fakir ayırmadan herkesi eşit şekilde tehdit eden Kovid-19, ekonomik anlamda herkesi eşit etkilemedi. Bu anlamda sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, merkezi yönetim ve kurumsal firmalar dört bir yandan yardım kampanyalarına başladı ancak tüm bu çabaya rağmen hala yardım bekleyen büyük yığınlar olduğunu fark ettik. Öte yandan ‘biz’ olma duygusunun gitgide yükseldiği bu süreçte birilerine yardımcı olmak isteyen birçok insan da var ama bu insanlar doğru yardımı nasıl yapacaklarını bilemiyor. Biz de ‘Herkes kendi yakın çevresine gücü yettiği kadar destek olsa bu çığ büyümeden komşular arasında çözülebilir.’ düşüncesiyle bir sosyal girişim başlatmaya karar verdik. Bunu herhangi bir kurum ya da kuruluş çatısı altında değil de insanların dayanışma ruhunu ön plana çıkaran bir modelle yapmak istedik. Komşuluğun, her ne kadar son yıllarda etkisi azalsa da bu coğrafyanın en kadim geleneklerinden biri olduğunu biliyoruz. Bu ruhu da yeniden canlandırmak umuduyla Bi’Komşu fikri doğdu.” açıklamasında bulundu.

Bi’Komşu uygulamasından yardım almak isteyenler için yarı otonom kontrol modeli bulunuyor. Aykut Hocaoğlu sisteme üye olurken seçim kriterinin olmadığını söyleyerek, yardımda bulunacak, imkanı olan herkes destekte bulunabilir ve şirketlerin toplu bir şekilde yardımda bulunabileceği bir sistem de geliştiriyoruz dedi.

Bi’Komşu uygulamasında ihtiyaç sahibi kişiyi öğrenci, emekli, çalışan ya da işsiz olarak gruplara ayrılıyor. Ailenin aylık gelirine bakılıyor. Telefon üzerinden sistem doğrulaması yapıldığı için gerçek kişiler tespit ediliyor. Sisteme anonim olarak kayıt yapılamıyor. Bu bilgiler sonucunda bir algoritma oluşturuluyor. Uygulamaya girip destek olmak isteyen kişiler acil yardıma ihtiyacı olan kişileri bu algoritma sayesinde görebiliyor. Limitte de suistimal olmaması için kurallar bulunuyor. Yaz aylarında elektrik su faturaları daha çok geldiği için doğal gaz faturasına sınır getiriliyor.


Bu uygulama da destek vermek isteyen kişi, ihtiyaç sahibi ile telefon görüşmesi yapabilecek.
Aykut Hocaoğlu bu projeye başlamadan önce hukukçular ile görüştüklerini sistem üzerinden para akışının olmaması, bağış ya da yardım kampanyalarının düzenlenmediği, ticari bir faaliyet yürütülmediği için resmi bir izin gerektirmediğini belirtti. Uygulama üzerindeki kişi bilgileri de gizli kalıyor.
Destek alan kişi kim tarafından destekte bulunduğunu bilmiyor. Sadece ‘…. tutarlı faturanızın …. ilinden Bi’Komşu’ nuz tarafından ödendiği bildirilmiştir, kontrol etmenizi rica ederiz.’ mesajını alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı