Gündem

Bilim Kurulu Salgın Hakkında Yeni Bir Kurgulama Yapılması Gerektiğini Düşünüyor!

Koronavirüs salgını ile mücadele ederken şimdiye kadar son derece önemli bir başarının elde edildiği ifade edilmişti. Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Özlü konu hakkında yeni bir değerlendirmede bulundu. Bu süreç içerisinde rahatlamanın yaşanmasının doğru olmayacağının altını bir kez daha çizdi. Son günlerde hayatın normale dönmesi için bazı açıklamalar ve planlamalar yapılıyor. Ancak bu durumun kısa süre içerisinde pek çok insanı rehavete düşürdüğü de ortaya çıktı.

Özlü açıklamalarında ‘Hayatın normalleşme süreci içerisinde sosyal alanlarda ve sektörler arasında bazı korunaklı uygulamaların hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu durumda izolasyonun korunmasına dikkat ederek yaşanması, el hijyenine özellikle dikkat edilmesi ve sosyal mesafenin uzun bir süre daha korunması gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Bunların gerçekleştirilmemesi halinde şimdiye kadar yapılan çalışmaların tamamının boşa gidebileceğini söyleyebiliriz’ dedi.

İkinci Dalga Gelebilir

Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Özlü süreci değerlendirmek ve halkı bilgilendirmek için sosyal medya hesabı üzerinden sık sık paylaşımlarına devam ediyor. Salgının kontrol altına alınması demek tehlikenin tamamen geçtiği anlamına gelmediğini ve bu konuda tedbirleri elden bırakmamanın önemine vurgu yaptı. Bu süreçte asıl amacın yeni vaka sayısını tamamen sıfırlamak, hastanelerde tedavi gören hastaları sağlığına kavuşturarak evlerine göndermek ve ölüm oranlarını tamamen bitirmek planlanıyor. Ancak sürece dikkat edilmezse ikinci bir dalga gelebilir. Gelebilecek olan bu ikinci dalganın daha büyük ölümlere ve vakalara neden olabileceği ifade edildi .

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı