Gündem

Bilim Kurulu Üyesi: 25-45 Yaş Arası Vaka Sayımız Yüksek!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler, uygulanan kararlar son hızla devam ederken son günlerde koronavirüs ile ilgili umut verici haberler art arda gelmeye başladı. Aşı çalışmalarında atılan adımların yanı sıra Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüsün bulaş ve yayılım hızının kırıldığını belirtti.

Rehavete kapılmamak ve tedbirleri elden bırakmamak konusunda uyaran Prof. Dr. Yamanel, ‘Koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma giren hasta sayısı ve kaybettiğimiz hasta sayısı azalıyor. Bunun iki sebebi var; birincisi ilaçlara erken dönemde başlıyoruz ve coronavirüs temasını hızlı tespit ediyoruz’ dedi.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, “‘Ülkemizde artış hızında bir azalma oldu. Artış hızı da yavaşladıkça hem yoğun bakıma giren hasta sayısı hem de kaybettiğimiz hasta sayısı azalıyor. Yoğun bakım sayısının ve ölüm oranlarının az olması çok önemli ve Türkiye için bu çok olumlu. Vaka artış oranına göre yoğun bakıma giren hasta sayımız aynı oranda artmıyor. Daha az sayıda vaka yoğun bakıma girmiş oluyor ve daha az sayıda bir kaybımız oluyor” şeklinde açıklama yaptı.

Bu olumlu gelişmelerin nedenleri ile ilgili de Yamanel, “Bunun iki sebebi var; birincisi ilaçlara erken dönemde başlıyoruz ve hastaları hızlı tespit ediyoruz. Bu çok önemli; çünkü ilaçların erken dönemde verilmesiyle asemptomatik olgulara bile ilaç temin edip verebiliyoruz. İkincisi de ben sağlık sistemimizin iyi olmasına bağlıyorum. Sağlık sistemimiz hastaneye yatan insanların süreçlerini çok iyi yönetiyor ve yoğun bakım sistemlerimiz de çok iyi bir şekilde işliyor. Bunun sonucunda da aslında kaybımız nispeten daha az olmuş oluyor”değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüsün gençlerde de görüldüğünü söyleyen Yamanel, “Genç yaştaki bir kişinin bu hastalığa karşı direnci önemli; fakat hastalığa karşı erken tanı döneminde ilaca başlamak çok etkili bir yol. Sayın bakanımızın da daha önce gösterdiği grafiklerde olduğu gibi 25 ve 45 yaş arası daha yoğun dağılmıştı bu virüs ülkemizde. Fakat hastaneye yatış ve yoğun bakıma yatma oranlarımız genel olarak 65-85 yaş arasındaki vatandaşlarımızdan oluşuyor” diye belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 14 Nisan günü yaptığı basın toplantısında değindiği ‘Filyasyon Yöntemi’ ile ilgili de konuşan Yamanel, “Bu ekipler Sağlık Bakanlığı’nın çok önemli bir organizasyonu. Bunlar pozitif olan vakaların çevresinde temas etmiş vakaları tespit ediyorlar. Bunlardan sürüntü örneği alıp test yapıyorlar ve yine pozitif çıkanlar da izole ediliyor. Salgınların en önemli önlemlerinden bir tanesi budur.Filyasyon salgıların önüne geçmek için çok önemlidir. Örneğin bir hasta var ve bunun da temas ettiği bireyler var; bu bireyleri tespit edip, bunların pozitif olup olmadığını anlamak yayılım açısından çok önemli. Sayın bakanımızın da daha önce söylediği gibi 1 kişi 16 kişiye bulaştırabiliyor ki ilk vakalarda 1 kişi 30 kişiye bulaştırmıştı. Bu durum böyle olunca hızlı yayılım söz konusu da oluyor. Yani filyasyon ekipleri de bu hızlı yayılımı önlüyorlar. Ben bunu çok iyi başardığımızı da düşünüyorum. Ve eğer hızımızda da bir düşüş varsa bu da filyasyonun başarılı yapıldığının bir göstergesidir” dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı