Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Koronavirüs Mayıs Ayında Bitebilir!

Tüm dünya koronavirüs ile amansız bir mücadele sürdürürken virüsün ne zaman sonlanacağı merak ediliyor. Koronavirüs aşısı ve ilacı için ülkemizde çalışmalar devam ederken virüsün yayılma hızının ne zaman kırılacağı, virüsün mutasyona uğrayarak etkisini kaybedip kaybetmeyeceği oldukça merak ediliyor.Konu hakkında çeşitli açıklamalar yapılıyor.

Koronavirüsün etkisini kaybetmesiyle ilgili son açıklama ise Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik’ten geldi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Koronavirüs Mayıs Ayında Bitebilir!

Önümüzdeki İki Hafta Kritik!

Salgının Mayıs ayı ortaları ya da Haziran ayında biteceğini söyleyen Çelik, önümüzdeki iki haftanın kritik olduğunu belirtti.

Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik salgının henüz en tepe noktaya ulaşmadığını bu sebeple önümüzdeki iki hafta çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çelik durumu; “Bu hafta kritik diye düşünüyorum hatta önümüzdeki hafta. Çünkü iki haftalık kuluçka süresini göz önüne alırsanız bu özellikle yurt dışından gelenlerin bulaştırıcılığı diğer insanlarda çıkması ortalama kuluçka süresi 5.2 gün ama 11.5 güne kadar vakaların çoğu gözüküyor. Dolayısıyla önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu düşünüyorum. Pik dönemine umarım erken girmeyiz. Bunu zamana yaymamız gerekiyor. Sağlık hizmetin yükünü artırmamak için o pikin daha geniş parabolik seyretmesi lazım, zamana yaymamız lazım bunu. Hızlı bir pik yüksek bir pik olursa altından kalkması zor olabilir. Ben de hastanede yönetici olduğum için söyleyeyim. Şu anda bir sıkıntımız yok, pandemiye göre hazırladık hastaneyi tamamen. Gelen her hastayı karşılama şansına sahibiz. Yoğun bakımlarımız ona göre hazır. Şu anda hiçbir sıkıntımız gözükmüyor. Kendi yöneticisi olduğum, başhekimi olduğum hastane için söyleyeyim, bir sıkıntı söz konusu değil, hiçbir açıdan sıkıntımız yok, hasta bakma açısından da bir sıkıntımız yok. Kuluçka süresi var, temaslılarda oluşması için geçen süre önemli. Şu anda Türkiye şu hali hazırdaki sıkıntıdan fazlasıyla baş edecek durumu yeterli diye görüyorum.’şeklinde özetledi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Koronavirüs Mayıs Ayında Bitebilir!

Çin’den Getirilen İlaç Ne Ölçüde Tedaviye Katkı Sağlıyor?

Çin’den getirilen koronavirüs ilacı ile ilgili ise Çelik; ‘Onun sonuçları için çok erken, çünkü bu ilaçları bir iki ayın üzerinde 20-30 hastada görmek lazım, bunu diğer hastalarla kıyaslamanız gerekiyor. Sonucu görmek sanıyorum Mayıs başını bulur diye düşünüyorum bizim ülkemiz için çünkü daha yeni geldi. Geçen hafta aldık, onları vermeye başladık hastalarımıza, zaman ne getirecek bakacağız.”şeklinde açıklama yaptı.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Koronavirüs Mayıs Ayında Bitebilir!

Koronavirüsün Mayıs ayı ortaları ya da Haziran ayı başları gibi hayatımızdan çıkacağını ifade eden Çelik, koronavirüsün yeni belirtileri hakkında da ‘Konjonktivit dediğimiz ‘kırmızı göz’ o tür vakalar ortaya çıkmaya başladı.Gribi düşünün, kas eklem ağrıları yoğun bir şekilde. Mesela Çin’deki vakalarda aşırı kas eklem ağrıları gibi belirtiler daha az bildirilmişti bize ama şu anda bizim hastalarımızda görüyoruz. Kas eklem ağrılarının fazlı olduğu vakalar, influenza grip gibi şeklinde seyredenler var. Konjonktivit onlar var. Aşırı bir halsizlik. Semptom olarak ishalle seyreden vakalar var. Kalp tutulumu olabilir, bu hastalarda. Her hastada farklı seyretme olasılığı fazla.’şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı