Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı O Tedavi Korona Hastalarını Çabuk İyileştiriyor!

Son dönemde ülkemizin koronavirüs tedavisindeki başarısı diğer ülkeler tarafından oldukça ilgi görüyor. DSÖ de bu konuda Türkiye’yi oldukça başarılı bulduğunu her fırsatta dile getiriyor. Geçtiğimiz haftalarda uygulanmaya başlanan ‘İmmün Plazma’ tedavisi oldukça olumlu sonuçlar alınmasına neden oluyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüsün tedavisinde uygulanan immün plazma tedavisinin hastaları çabuk iyileştirdiğini belirtti.

  • Çelik; ‘ İyileşen hastalarımız var. İyileşen hastalarımızdan aldığımız plazmaları diğer hastaların iyileşmesi için kullanıyoruz. Bazı hastalarımıza her gün plazma tedavisi uyguluyoruz.
  • Bu tedavi ile iyileşmeler hızlanıyor. Değerlerin daha çabuk düştüğünü görüyoruz. Antikor oluşumunun daha çabuk ortaya çıktığını görüyoruz.
  • Bu sürenin tam analizini yapmış değiliz. Çünkü o kadar yeterli bir sayıya ulaşamadık.
  • Hastaların takiplerini ciddi yaptığımız için hangi hastadan ne zaman alacağımızı, İl Sağlık Müdürlüğümüzün kurmuş olduğu ‘İmmün Plazma Kurulu’ var, orada ‘şu kişilerden alınabilir’ diye bir not geliyor.
  • Ona göre bizde o hastalarla temasa geçip, onları hastanemize davet ediyoruz. Bunu tedarik ederek hastamıza uygulamaya çalışarak gayret ediyoruz.
  • Herhangi bir yan etkiyi şu an görmüş değiliz. Kısa ve uzun süreli kıyaslamak lazım; ama immün plazmanın hastaları çabuk iyileştirdiğini görmekteyiz.
  • Hastalar daha çabuk kendine geliyor. İyileşen hastalarımız sıkıntı çıkarmıyor.’ ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta iseKoronavirüse yakalanıp iyileşmiş ve sonrasında testleri negatif çıkan bir hastadan toplanan plazmadan, başka bir hastanın tedavisinde yararlanıldığını belirten Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Türkiye’de bu yöntemin ilk kez uygulandığı 56 yaşındaki erkek hastanın koronavirüsü yendiğini açıkladı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 5 Nisan’da Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yapılan işlemle ilgili “Hastamız yoğun bakımdan servise çıktı. Hastamızın 13 Nisan’da yapılan koronavirüs testi de negatif çıkmıştı, bundan sonra koronavirüsle ilgili bir problemi kalmadı. Ancak uzun süre yoğun bakımda kaldığı için, uzun süre entübe olduğu ve ventilatör cihazına bağlı kaldığı için kas güçsüzlüğü nedeniyle hastamıza birkaç gün, belki bir hafta fizik tedavi vereceğiz. Fizik tedavinin ardından taburcu edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Prof. Dr. Kızılay, , “Şu anda hastamız koronavirüs hastalığından tümüyle kurtulmuş durumda. Bu tedaviyle ilgili çok sayıda merkeze de plazma gönderdik. Oralardan da olumlu sonuçlar geldi. Şimdi tüm bu verileri toplayıp, bunları bilimsel olarak değerlendirip, tedavide hangi hastalara uygun, hangi hastalar için plazma tedavisi yerinde olur buna artık odaklanmak gerekiyor. Ülkemizde bu tedavi ve diğer tedavilerin her biri için bu çalışmanın ayrı ayrı yapılma aşamasına geldik. Burada ilk hasta olması önemliydi. İlk plazma verilen hastamızın sonucu önemli, bütün ülke tarafından takip ediliyor. Olumlu bir sonuç aldığımızı buradan ifade etmek istiyorum.”dedi.  

Prof. Dr. Ahmet Kızılay  plazma tedavisinin yaygınlaştığını söyleyerek; “Malatya’dan farklı illere plazma gönderdik. Şu anda elimizde her gruptan bir plazma havuzu oluştu. Bizden isteyen, ihtiyaç olan yerlere gönderiyoruz. Malatya’daki hasta sayımız diğer şehirlere göre belirli sınırdaydı. Yoğun bakımdaki hasta sayımız da azdı. Plazma tedavisi verilebilecek hasta grubu doktorlarımızın uygun gördüğü seçilmiş hasta grubu. Bundan sonra da gerek Kızılay gerek bu işi yapabilecek merkezler daha çok kullanacak diye tahmin ediyorum. Ama ümidim o ki ülkemizde artık hasta sayımızın sıfıra inmesi ve bunların hiçbirini kullanmaya ihtiyaç olmaması. İyileşmiş hastalarımızın şu dönemde plazma bağışçısı olmalarını istiyorum, öneriyorum çünkü plazma alınınca hemen kullanılması gerekmiyor. Plazma alındıktan sonra uygun koşullarda 5 yıl saklanabiliyor.”şeklinde kon

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı