Gündem

Bilim Kurulu Üyesi O Tabloyu Yayınladı: Virüsü Kapmak Hangi Şartta Kaç Dakika?

Gün geçtikçe artan araştırmalar ve çalışmalar koronavirüs ile ilgili pek çok detayı ortaya koymakta. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ceyhan; “Doğum günü partileri, düğünler gibi aktiviteler, bunlara izin verilecekse sosyal mesafeye dikkat edilip maskenin ne kadar olduğunun öneminin anlaşılması ile konuşulabilir. Ortak mikrofon kullanılamaz, yüz yüze bakılmadan konuşulması, camiiler açılacak yakında, tabi uzak doğudaki ayinler gibi yüksek bulaşa neden olan bir durum değil bizim ibadetlerimiz. Ancak yine sosyal mesafe ve maske kullanımı tedbirleri kaldırırken bize yol gösterecek olan ana etkenler” açıklamasında bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi O Tabloyu Yayınladı: Virüsü Kapmak Hangi Şartta Kaç Dakika?
Bilim Kurulu Üyesi O Tabloyu Yayınladı: Virüsü Kapmak Hangi Şartta Kaç Dakika?
Bilim Kurulu Üyesi O Tabloyu Yayınladı: Virüsü Kapmak Hangi Şartta Kaç Dakika?

Ceyhan ayrıca; ‘Sıcak havaların etkisi belki çok minimum noktada var ancak bu henüz böyle bir veri net olarak var diyemeyiz. Sadece coronavirüsün de grip virüsü gibi soğuk ortamda daha fazla canlı kalmasına yönelik bir tespit var. Yoksa sıcak havalarda bulaşmaz, soğuk yerde bulaşır ya da tam tersi gibi bir veri yok. Yazın görülmesi azalacak mı bana sorarsanız azalacak. Ama bunun nedeni havalar değil alınan tedbirler olacak. Açıklanan vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı, dolayısıyla bu hastalığının taşıyıcılarının 250 bini İstanbul’da… Bunu İstanbul nüfusuna böldüğümüz zaman her 100 kişiden 1 buçuğu bu virüsü bilmeden taşıyor. AVM’yi düşünürseniz, 500 kişi olsa en az 7-8 tanesi bu virüsü taşıyor ve taşıdığından haberi yok. Bir de maske takmamış, ya da maskeyi düzgün takmamışsa siz düzgün taksanız bile yüzde 30 koruyor.’ şeklinde konuştu.

Öte yandan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İstanbul’da her 100 kişiden 1 buçuğu yani 250 bin kişi bu virüsü bilmeden taşıyor ” ifadelerinde bulundu. Ceyhan, “Salgının en kritik noktası 3. evre. 4. evre olan kontrollü sosyal hayata geçene kadar ciddi problemler yaşayacağımız evre 3. evredir. Çünkü hiç bir tecrübemiz yok.” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca Ceyhan “Türkiye’de 40 bin civarında tanı koyulmuş aktif virüs taşıyan insanımız var. Tanı koyulmamış virüs taşıyan insan sayımız bunun 10 katı bir seviyede yani 400 bin civarında. Açıklanan vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı, dolayısıyla bu hastalığının taşıyıcılarının 250 bini İstanbul’da. Bunu İstanbul nüfusuna böldüğümüz zaman her 100 kişiden 1 buçuğu bu virüsü bilmeden taşıyor. AVM’yi düşünürseniz, 500 kişi olsa en az 7-8 tanesi bu virüsü taşıyor ve taşıdığından haberi yok. Bir de maske takmamış, ya da maskeyi düzgün takmamışsa siz düzgün taksanız bile yüzde 30 koruyor.” dedi.

Geçtiğimiz gün ise Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Koronavirüsün kendisinde bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor” dedi ve çalışan meslek gruplarında belirti olmasa da test yapılması gerektiğini belirtti.

Ceyhan ayrıca; “Ülkemizde virüsü bulaştırabilecek, ancak kendisinde virüs bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor. Bir araya toplanmaların arttığı bu günlerde en azından virüsü bulandırma riski yüksek olan sağlık personeli, garson, kasiyer, berber, otobüs şoförü, otel çalışanı, satış elemanı gibi meslek sahiplerine, belirti olmasa bile test yapılması ve bulunanlara izolasyon yararlı olur.” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan Koronavirüs aşısı ile ilgili çok çeşitli çalışmalar ve açıklamalar yapılırken konu ile ilgili son açıklama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi. Prof. Dr. Ceyhan, “Pnömokok aşısı Covid-19 geçiren hastaların durumunun ağırlaşmasını önleyen faktörlerden bir tanesi. Grip aşısı da risk grubu varsa, grip sezonundaysa yapılması yarar olan bir aşı.” şeklinde açıklama yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Biz bugün çocuklara görmediğimiz hastalıkların aşılarını yapmazsak, onların hepsi de salgın potansiyeli taşıyan aşılar. Difteri, tetanos, boğmaca bunların hepsini aşı ile önlüyoruz. Aşıyı yapmazsak yarın yine buna benzer hatta daha kötü salgınlar yaşayabiliriz. Covid-19 bunu hatırlattı bize. Bir salgın yaşıyoruz ve hastaları tedavi etmek için dünya kadar emek, para sarf ediyoruz. Aşı hem hastalandırmıyor insanları, öldürmüyor, sakat bıraktırmıyor, hem de harcadığınız minimal bir para ile bunlara gerek kalmadan yaşayabiliyorsunuz. Herkes mutlaka özellikle çocukluk aşılarını yaptırmalı. Yetişkinler için olan ve risk gruplarına yapılan aşıları yaptırmalı” diyerek aşının önemine değindi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı