Gündem

Bilim Kurulu Üyesi ‘Sokağa Çıkma Yasağı Şart’ Dedi!

Türkiye’de koronavirüs ile ilgili tedbir ve kararlar artmaya devam ederken sokağa çıkma yasağı ile ilgili sorular hala devam ediyor. Sokağa çıkma yasağının ilan edilip edilmeyeceği merak ediliyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal ise, “İpin ucunun kaçtığı yerler var. O illerde sokağa çıkma yasağı şart”dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal 13 bin 531 vakaya ilişkin durumu değerlendirdi.

‘Bugün vaka 13531’e yükseldi. Türkiye’de vefat eden toplam vatandaşımız 214. Moral bozmamak gerek. Görünen o ki bu salgın durumu 1-2 ayda bitecek bir olay değil. İpin ucunun kaçtığı yerler var, o illerde il bazlı sokağa çıkma yasağı şart. Başka türlü salgını önlemek mümkün değil.’ şeklinde açıklama yaptı.

Bilim Kurulu Üyesi 'Sokağa Çıkma Yasağı Şart' Dedi!

Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmeyeceği merak edilirken son olarak  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu corona virüsü salgınına ilişkin ‘Eğer bu tedbirlerle salgının önüne geçemezsek alacağımız en yüksek tedbiri alırız’ demişti.

Birkaç gün önce açıklamada Fahrettin Koca da aynı sorulara herkes kendi ‘Ohal’ini ilan etsin demişti. Fakat ‘evde kal’ çağrısına İstanbul’da yeterince uyulmadığı belirtildi.

Soylu konu ile ilgili ‘Sosyal izolasyon konusunda Doğu,Güneydoğu Anadolu şehirlerinde sıkıntı var, Anadolu şehirlerinde sıkıntı var. Ankara, İstanbul,İzmir’de ise şehir çekilmiş durumda. Tam sosyal izolasyon her zaman gündemimizde bugünkü tedbirleri karşılayamazsak tedbirleri artırabiliriz. Eğer tedbirlerle salgının önüne geçemeyeceğimizi düşünürsek en yüksek tedbiri alabiliriz’ şeklinde açıklama yapmıştı.

Koronavirüs’ün ülkemizde de görülmesi ve 2433kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine çeşitli tedbirler ve kararlar alınmaya devam ediliyor. Ülkemizde 59 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklardan ‘Evde Kal’ çağrısı yapıldı.

Mecburi olmadıkça evden çıkılmaması sürekli hatırlatılırken soğuk algınlığı belirtisi olan kişilerin kendini izole etmesi de önemle vurgulanıyor. Bu süreçte 65 yaş ve üstünün evden çıkması yasaklanırken genç,çocuk,orta yaşlı ve sağlıklı insanların da mutlaka ‘Evde Kal’ çağrısına uyması isteniyor.

Son olarak Sağlık Bakanı Koca, ‘Test sayımız düne oranla %25,2 arttı. Test Merkezi sayımız 75’e ulaştı. Pozitif vakaların tespitinde daha hızlı ve avantajlıyız. Sosyal izolasyondan taviz vermeyelim. Temas=Risk. Lütfen unutmayalım.’ dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı