Gündem

Bilim Kurulu Üyesi, Son İki Günde Artan Vaka Sayısının Nedenini Açıkladı!

Koronavirüs vaka sayılarında son iki gündür bir artış gözlenmekte. Bu durumun nedenini ise Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, “Virüs affetmiyor. Pusuya yatmış bekliyor. En küçük tedbirsizlikte hemen başını kaldırıyor. Çok dikkatli olmalıyız” şeklinde açıkladı.

  • Ayrıca Özlü; “Evvelki gün yeni olgu sayımız 1614, dün 1832, bugün ise 2253. İki günlük artışın nedeni 4 günlük sokağa çıkış yasağının ardından pazartesi ve salı günleri sokaklarda, pazarlarda, marketlerde gözlediğimiz kalabalıklaşma.
  • Virüs affetmiyor. Pusuya yatmış bekliyor. En küçük tedbirsizlikte hemen başını kaldırıyor. Çok dikkatli olmalıyız.
  • Zorunlu olmadıkça evden çıkmamalıyız, temastan kaçınmalıyız, sosyal mesafeyi korumalıyız, maskeyi usulüne uygun olarak kullanmalıyız, yüzey temizliğine, el hijyenine ve kapalı ortamların havalandırılmasına dikkat etmeliyiz.
  • Gevşemek, “bu iş bitti” zannedip, eski rutinimize dönmeye çalışmak çok büyük hata olur. Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Kontrollü sosyal hayata alışmalıyız.
  • İhtiyaçlarımızı tedbirlere uyarak karşılayalım ama gerekli değilse evden çıkmayalım. İftar davetine, taziye ziyaretine, komşuya çay içmeye gitmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara; Türkiye’de 36 bin hayalet taşıyıcı olabileceği açıklamasında bulundu.

Normale dönüş için hazırlıklar başlamış iken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün twitter üzerinden  “30 Mart’tan bu yana ilk kez, günlük vaka sayısı 2.000’in altına düştü” açıklamasında bulundu. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da gevşeme olmaması konusunda uyarılarını tekrarladı ve Türkiye’de yaklaşık 36 bin hayalet taşıyıcı olabileceğini, hiç semptom göstermeden hastalığı geçiren bu koronavirüs taşıyıcıların tespiti için ise yeni testlerin yapılacağını belirtti.

Geçtiğimiz hafta ise Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara konu hakkında, “Önümüzdeki 7-10 gün içinde vaka sayılarının 3 bin 500-4 bin arasında seyredeceğini tahmin ediyorum. Sonra aşağı doğru inebilir. Mayıs sonuna doğru rakamlarda büyük düşüş olursa hayat kademeli olarak normale dönecek”dedi.

Virüs hakkında açıklamalar yapan Kara, ‘Bu yeni bir virüs. Elimizdeki bilgiler yeni yeni oluşuyor. Virüsün yazın yaşayıp yaşamayacağını bize zaman gösterecek. Ama bazı bilimsel verilere bakınca değerlendirmeyi daha netleştiriyoruz. Bizim hücrelerimizde yaşayan bir virüsün 42 derecenin üzerindeki sıcaklıkla yaşaması zor. Virüsün 60 derecede bile yaşadığı iddiası bana kuşkulu geliyor. Koronavirüsün sıcakta etkisi yitirme ihtimali yüksek. Elimizdeki bazı veriler böyle olacakmış gibi gösteriyor. Önümüzdeki dönemde bu daha da netleşecek.’dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara maçlara ne zaman gidilebilecek sorusuna ise; ‘Maçlarda insanlar çok iç içe. O nedenle seyirciler o kadar kalabalık geldiğinde ne olur? Sporcular birbirleriyle yakın olduklarında ne olur? Bunlara yanıt verebilmek için salgının seyrine ve o sırada elimizde olacak verilere bakmak lazım. Belki bir ay sonra bu sorulara cevap vermek daha kolay olacaktır.’yanıtını verdi.

Açıklamalarına devam eden Kara, ‘Eğer önümüzdeki dönemde de kurallara uyarsak, gevşeme olmazsa küçük küçük başlarız, belli noktalarda açılmaya. Lokantalarımız açılabilir. Ama açık alanda.. Mesafeyi arttırırız. Öyle başlarız.’ dedi.

Okullar ne zaman açılacak sorusuna ise Kara, ‘Okullardaki ortam, çocukların nasıl gidip geleceklerini, bir araya geldiklerindeki duruma bakarak değerlendirmek lazım. Bugünkü noktada baktığımızda okulların bir ay sonra açılmaları zor görünüyor. Ama baktık çok iyi gidiyoruz, okulların haziran ortası veya temmuzda telafi eğitim olabilir mi? Ağustosta okulların yeni dönemi açılabilir mi bakmak lazım. Okullar için kesin bir bilgi vermek şimdilik zor.’şeklinde yanıt verdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı